Dołącz do czytelników
Brak wyników

Praca i pieniądze , Laboratorium

24 sierpnia 2016

Kobieto-ekonomia, czyli misja nowa

22

Kobiety coraz szybciej pną się po szczeblach kariery. Awansują. Zakładają swoje firmy. Eksperci przewidują, że kobiecy styl zarządzania jest przyszłością. Gdzie tkwi przyczyna tego sukcesu - wyjaśnia Katarzyna Pawlikowska-Poleszak.

Katarzyna Pawlikowska-Poleszak jest partnerem-założycielem Garden of Words – pierwszej w Polsce agencji komunikacji marketingowej skierowanej do kobiet. Ekspert w tworzeniu kompleksowych strategii działań komunikacyjnych, budowaniu relacji z mediami i zarządzaniu komunikacją.

Agnieszka Chrzanowska: – Stereotypowo, dla kobiety dobry telewizor to taki, który pasuje do mebli, o wartości samochodu świadczy jego kolor, a kobieta najlepiej czuje się, słuchając mężczyzny. Gdy jednak rozejrzymy się wokół siebie, dostrzeżemy coraz więcej kobiet sukcesu, kobiet-szefów. Stereotyp okazuje się niesłuszny.

Katarzyna Pawlikowska-Poleszak:
– Kobiety, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, stawiają przede wszystkim na człowieka. Stosują metody zarządzania, które często określa się jako nowoczesne zarządzanie transcendentalne, czyli zarządzanie poprzez misję. Jest ono nierozerwalnie związane z empatią i współpracą. W dzisiejszym biznesie, opartym na zarządzaniu wiedzą, takie podejście jest kluczem do sukcesu.
Gdy przyglądamy się sukcesom zawodowym Polek, widzimy, że z jednej strony są one doskonale wykształcone, sumienne, kreatywne, bardzo pracowite i zdeterminowane, a z drugiej strony odporne – często bardziej niż mężczyźni! – na stres i frustrację, empatyczne i wielozadaniowe. Badania GUS pokazują, że kobiety coraz częściej awansują i zaczynają decydować o strategii rozwoju własnej firmy. Z kolei z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce kobiety zajmują
35 procent stanowisk kierowniczych. Ubiegłoroczne badania Goldman Sachs „Siła Portmonetki” pokazują, że w przyszłości kobiety będą dominowały na rynku, a to oznacza, że rozwiną się te branże, które dotąd pozostawały na drugim planie: edukacja, ochrona zdrowia i bezpieczeństwo.

Czy to znaczy, że kobiety i mężczyźni zarządzają w inny sposób?


– Mężczyźni zarządzają systemowo, wykorzystują swoje umiejętności analityczne. Kobiety są nastawione na proces i w zarządzaniu wykorzystują umiejętność dokonywania syntezy, całościowego patrzenia na rzeczywistość. Kobiety wykorzystują swoje zdolności interpersonalne, tworząc płaskie struktury zorientowane na proces. Ich styl zarządzanie opiera się na komunikacji, partnerstwie i demokracji. Jest holistyczny i bardziej efektywny niż ten, który do niedawna dominował w biznesie. Zarządzanie poprzez partnerstwo jest przyszłością biznesu.
Kobiecy styl zarządzania wspaniale uzupełnia się z męskim tak zwanym twardym stylem. Coraz częściej dobry menedżer, bez względu na płeć, potrafi połączyć w swoim indywidualnym stylu zarządzania zarówno miękkie, jak i twarde elementy. Dlatego coraz więcej firm zatrudnia menedżerów obu płci i czerpie korzyści z wzajemnego uczenia się przez nich kobiecego i męskiego stylu zarządzania. Tego, że warto zatrudniać kobiety na stanowiskach kierowniczych, dowiodło trwające 19 lat badanie obejmujące 215 firm z rankingu „Fortune 500”. Okazało się, że aż 25 firm, które miały najwyższą reprezentację kobiet wśród menedżerów, wykazało zyski od 18 do 69 procent większe w porównaniu z innymi firmami z tej samej branży.
Istnieją jednak pewne bariery, które kobiety, niestety, same sobie stwarzają na drodze do sukcesów zawodowych. Kobiety są mniej pewne siebie i mają mniej wiary we własny sukces. Czasami ich zamiłowanie do szczegółów bierze górę nad myśleniem strategicznym, a empatia staje się fantastyczną pożywką dla mobbingu. Kobiety są doskonałymi menedżerami, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nasze atuty mogą stać się także i słabym punktem – podobnie jak ma to miejsce w przypadku mężczyzn.

Z raportu Komisji Europejskiej z 2009 roku wynika, że Polki są – po Francuzkach – najbardziej przedsiębiorczymi Europejkami. Dlaczego?


– Polki i Polacy są z natury przedsiębiorczy i kreatywni, często odnoszą sukcesy w międzynarodowym środowisku właśnie ze względu na te cechy. Przedsiębiorczość Polek przejawia się nie tylko tym, że zakładają własne firmy i lepiej radzą sobie w okresie najtrudniejszych pierwszych trzech lat działalności, ale także tym, że w firmach, gdzie są zatrudniane, awansują szybciej niż ich koleżanki z innych państw europejskich.
Na przedsiębiorczość kobiet w Polsce miała z pewnością wpływ historyczna konieczność radzenia sobie z bardzo wymagającą rzeczywistością. To walczące w ruchu oporu babcie i dbające o dobro rodziny matki z czasów komuny i stanu wojennego dały przykład wielkich możliwości kobiet i wychowały pokolenie dzisiejszych aktywnych zawodowo i życiowo Polek. Jeśli do tego dołożymy wiele lat historii zaborów i walki o niepodległość, kiedy mężczyźni w imię wolności ginęli lub trafiali do niewoli, zrozumiemy, że Polki mają zaradność „w genach”. Zmiany, jakie nastąpiły po roku 1989, z jednej strony dały kobietom sz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy