Katuj, tratuj, męcz i dręcz

Rodzina i związki Praktycznie

Męska fantazja uległości może wyrażać pragnienie większej inicjatywy erotycznej ze strony partnerki, a kobieca fantazja bycia zdominowaną – pragnienie większego zdecydowania, inwencji i uwodzenia ze strony partnera.

Daria Grabda: Książki o tajemniczym Christianie Greyu i Anastasii Steele zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w milionach egzemplarzy. Również Polki były zafascynowane erotycznymi przygodami tej pary, w których dość często pojawia się bicz, klapsy i kary. Skąd u kobiet tęsknota, by być zdominowaną przez mężczyznę?
Michał Lew-Starowicz: Myślę, że na popularność książki złożyło się kilka czynników. Choć z punktu widzenia warsztatu literackiego nie jest to proza wysokich lotów, to w prosty i dosłowny sposób opisuje najbardziej powszechne fantazje seksualne. Na stronach powieści pojawia się budzący pożądanie mężczyzna: silny, pewny siebie, uwodzący, często określany przez kobiety jako „gatunek zanikający”. Wszystko to zostaje okraszone elementami kuszącej scenerii, luksusu. Książka zaciekawiła czytelniczki, a odpowiedni marketing dokonał reszty. Przełamując tabu i otwierając świat fantazji seksualnych, taka literatura zainspirowała wiele kobiet do mówienia o swoich potrzebach i fantazjach seksualnych, nie tylko tych wpisujących się w nurt BDSM [patrz słowniczek]. Przez pewien czas pojawiały się raporty, z których wynikało, że pod wpływem książek lub filmów o Greyu wzrosła aktywność seksualna w związkach. A do księgarń trafiło wiele innych tytułów z tego nurtu.

Wysokie miejsce na liście skrywanych potrzeb seksualnych zajmuje również męskie pragnienie, by kobieta dominowała w łóżku. Wielu mężczyzn chętnie zmieniłoby się w potulnego baranka, dało się związać, a nawet lekko potarmosić. Nie wyrażają jednak swoich potrzeb, uznając, że to zaprzeczy ich męskości. Dlaczego tak się dzieje?
Wstyd wynika z tego, że masochistyczne fantazje mężczyzn nie wpisują się w dominujący stereotyp męskości. Należy jednak pamiętać, że dla wielu osób fantazje seksualne są bardzo atrakcyjne, jeżeli pozostają… w sferze fantazji. Innymi słowy, męska fantazja uległości może wyrażać pragnienie większej inicjatywy erotycznej ze strony partnerki, a kobieca fantazja bycia zdominowaną – pragnienie większego zdecydowania, inwencji i uwodzenia ze strony partnera. Większość par realizuje co najwyżej cząstkę repertuaru zachow...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI