Przyczyny zapalenia dziąseł – jakie są?
Zacznijmy od tego, że choroby dziąseł powodujące wystąpienie stanu zapalnego w ich obrębie możemy podzielić na dwie grupy2.
POLECAMY
Do pierwszej zaliczają się schorzenia związane wyłącznie z płytką nazębną i tylko przez nią wywoływane, a także schorzenia modyfikowane przez czynniki ogólnoustrojowe (np. choroby krwi i zmiany hormonalne, choroby dziąseł spowodowane przyjmowaniem leków, zaburzenia w odżywianiu). Powodem rozwoju dolegliwości w wielu przypadkach jest więc niedostateczna higiena jamy ustnej. Drugą grupę stanowią choroby związane z infekcją jamy ustnej, zmianami genetycznymi albo urazowymi i wszelkiego rodzaju chorobami ogólnoustrojowymi, a nie samą płytką nazębną, która gromadzi się na zębach i dziąsłach. Widać zatem, że wiele chorób może prowadzić do zapalenia dziąseł, a problem ten jest dość złożony2.
Stan zapalny dziąseł może być ponadto powodowany przez takie czynniki jak1:
- mikroflora,
- stres,
- palenie tytoniu,
- cukrzyca,
- osteoporoza.
Źródłem problemów z przyzębiem, w tym z dziąsłami mogą być też choroby ogólnoustrojowe, przebiegające z wrodzonymi bądź nabytymi niedoborami immunologicznymi1.
Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł
Rozwijającego się stanu zapalnego dziąseł, szczególnie w późnej fazie, raczej nie da się przeoczyć. Na początku występuje zwykle wrażliwość na dotyk, najczęściej pomiędzy zębami. Przy szczotkowaniu lub gryzieniu twardych pokarmów może wystąpić krwawienie dziąseł. Charakterystycznym objawem jest też nieprzyjemny, gnilny zapach z ust. Wśród możliwych symptomów zapalenia dziąseł wymienia się ponadto obrzęk, zmianę kształtu i koloru dziąsła w okolicy zęba, a także widoczne „odsłanianie się” korzeni zębów. Pamiętajmy, że zbagatelizowanie przez pacjenta objawów zapalenia przyzębia i dziąseł w najgorszym przypadku może nawet prowadzić do utraty zębów2.
Co robić w razie wystąpienia stanu zapalnego dziąseł? Domowe sposoby
Zawsze w pierwszej kolejności należy zacząć od poprawy higieny jamy ustnej. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę, dobrać właściwą do potrzeb pastę, a także kupić płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną. Warto zasięgnąć porady dentysty w zakresie prawidłowego mycia zębów, ponieważ źródłem problemów z dziąsłami może być właśnie nieprawidłowe szczotkowanie. Po każdym myciu zębów powinno się je dodatkowo nitkować. Na koniec zabiegów higienicznych zalecane jest płukanie ust specjalnym płynem2.
Poprawę stanu dziąseł przynieść może również usunięcie nalotów i kamienia nazębnego. Jeśli zatem jest on widoczny, wskazana jest wizyta u stomatologa. Pamiętajmy, że mało zaawansowaną chorobę dość łatwo opanować2.
Zapalenie dziąseł – leczenie
Jednym z elementów leczenia zapalenia dziąseł w gabinecie stomatologicznym jest usunięcie złogów nazębnych. Po zabiegu higienizacji dentysta poleruje zęby i nanosi na nie specjalny preparat fluorowy. W procesie leczenia istnieje także możliwość chirurgicznego pokrycia miejsc, z których odsunęło się dziąsło. Wsparcie dla specjalistycznego leczenia stanowi oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, że żadne zabiegi, płukanki ani nawet antybiotyki nie pomogą, jeśli higiena będzie niewłaściwa. Uzupełnieniem terapii jest ponadto leczenie farmakologiczne2.
Bibliografia:
- Jóźwik M., Kopański Z., Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare 1, 2014, 30-34.
- Tomaszewska I., Zapalenia przyzębia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp: 2023.03.27.)).