Jak zrobić dziś to, co chciałoby się przełożyć na jutro?

Praca i pieniądze

Odwlekasz wszystko na ostatnią chwilę? Zamiast pisać pilny raport czy też zacząć uczyć się do egzaminu postanawiasz nagle zająć się czymś zupełnie innym? Bo tamto przecież nie zając, nie ucieknie... To może być prokrastynacja. Dziś podpowiadamy, jak radzić sobie z nałogowym odwlekaniem. A już jutro do sprzedaży trafi nowy numer "Charakterów" poświęcony właśnie temu zjawisku.

1. Zorganizuj sobie wsparcie

Jeśli jesteś przekonany, że prokrastynacja utrudnia ci życie i chcesz z nią zerwać, poinformuj o swoich planach bliskich i przyjaciół. Możesz wykorzystać do tego media społecznościowe (ale nie przesadzaj). Określ cel i datę wykonania danego działania. Dzięki złożonej przed innymi deklaracji, będziesz bardziej zmotywowany, by zrealizować swój plan. Co więcej, znajomi będą Cię w tym dopingować.

2. Podziel słonia na kawałki

Gdy piszesz długi trudny raport, masz przed sobą egzamin, który wymaga wchłonięcia potężnej dawki wiedzy, nie stawiaj przed sobą jego głównego celu efektu końcowego pracy. Jeśli to zrobisz, jeśli wyznaczysz sobie za cel osiągnięcie wielce skomplikowanego rezultatu w dalekiej perspektywie, łatwiej ulegniesz pokusie, by realizację zadania odkładać (zacznę jutro). Pamiętaj: słonia czy wieloryba naprawdę można zjeść. Jak? Po kawałku! Zaplanuj sobie pracę, podziel ją na mniej...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI