Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

17 listopada 2016

Jak zadbać o siebie w depresji

97

Kilka prostych sposobów, które mogą stanowić uzupełnienie profesjonalnej terapii.

Stupendous Jia to youtuberka nagrywająca filmiki na temat depresji. Oto jej lista wskazówek jak, poza profesjonalną terapią, zaopiekować się sobą i pomóc sobie samemu w depresji:

POLECAMY

  • 1. Higiena snu.

Osoby w depresji chcą spać cały dzień lub mają trudności z zaśnięciem i gdy przychodzi noc, zaczynają robić coś innego. W efekcie są nieustannie zmęczone i higiena snu jest dla nich nie lada wyzwaniem. Tym bardziej uregulowanie kwestii snu, ustalenie stałej pory kładzenia się i wstawania, spanie ok. 8 godzin, jest bardzo ważne.

  • 2. Zdrowe posiłki, „czyste jedzenie”.

W chorobie ważne jest dostarczanie organizmowi witamin i minerałów w postaci warzyw i owoców. Nie chodzi o to, by przejść na dietę i zrezygnować totalnie z niezdrowej żywności, ale o to by starać się dostarczać organizmowi najlepszego z możliwych paliw. Jia radzi, by szykować posiłki na raz, na kilka dni w tygodniu. Zachęca też by wyszukiwać w wolnej chwili proste przepisy, wieszać je na lodówce tak, by „czekały” na odpowiednią chwilę, kiedy niewiadomo co ugotować. Przypomina też o piciu dużych ilości wody.

  • 3. Mówienie „tak” gdy nadarza się okazja.

To bardzo trudne dla osób w depresji, ale warto się przemóc i odpowiedzieć „tak” na zaproszenie do kina, warsztaty, wystawę w muzeum, spacer, zaopiekowanie się psem znajomych – wszystko co uczy, ubogaca, zajmuje czas. „Swego czasu ja też mówiłam na wszystko nie. Nie chciałam widzieć ludzi, a co dopiero spędzać z nimi czasu. To było poza moją strefą komfortu. Wszystkie takie pomysły były dla mnie przerażające. Ale odkąd zaczęłam mówić „t...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy