Jak urządzić kuchnię?

Otwarty dostęp Materiały PR

Raz zaprojektowana, zamontowana, powieszona, służy latami. A wszelkiego rodzaju ingerencje w przeniesienie zlewu, piekarnika czy zmywarki są kosztownym wyzwaniem, nie wspominając, że remont w kuchni ogranicza przygotowanie posiłków. Kuchnia oprócz ładnych mebli i sprzętów powinna być funkcjonalna, a jej urządzenie warto dokładnie przemyśleć.

Trójkąt, który skraca pracę

Tajemniczo brzmiący trójkąt roboczy pomaga zaprojektować przestrzeń w taki sposób, by skrócić czas przygotowywania posiłków i mniej się zmęczyć. Kuchnie są w różnych kształtach, jedne mniejsze, inne większe, ale dobrze urządzona mała kuchnia będzie równie funkcjonalna jak duża. Czym jest trójkąt roboczy? To odpowiednie umiejscowienie sprzętów, szafek w kuchni. Tworzą go trzy podstawowe sprzęty kuchenne: zlewozmywak (i zmywarka), lodówka, piekarnik, płyta (inne sprzęty jak kuchenka mikrofalowa). Zlewozmywak i zmywarka powinny być obok siebie, bo naczynia należy opłukać przed włożeniem. I aby nie nadwyrężać kręgosłupa zmywarka może być zabudowana nie w szafce, która stoi na podłodze, a wyżej.
Piekarnik, płyta, kuchenka mikrofalowa powinny znajdować się blisko siebie. Dla wygody piekarnik zamontuj na wysokości oczu. A szafki poniżej to przestrzeń do przechowywania garnków i patelni, dzięki temu wszystko jest pod ręką i w pobliżu.
Jeśli zaś chodzi o lodówkę, to dobrze, gdy znajduje się w pobliżu wejścia do kuchni - dzięki czemu, wchodząc, od razu z niej wyciągasz. Bez względu na to, czy będzie to odważna czarna kuchnia czy ponadczasowa szara kuchnia, funkcjonalność jest najważniejsza. W końcu spędzamy w niej niemało czasu.

POLECAMY

Kuchnia a styl życia

Kierując się trendami stworzysz niebanalną kuchnię, ale czy w przyszłości zaspokoi potrzeby rodziny? Jeśli dużo rzeczy mrozisz, kupujesz mrożonki, przemyśl, czy nie wstawić dodatkowo zamrażarki bądź też lodówki z odpowiednio dużym zamrażalnikiem. Gdy robisz dużo przetworów, przyda się więcej miejsca na przechowywanie, dobrą opcją mogą się okazać szersze szafki. Jeśli masz dużą rodzinę i potrzebujesz sporo miejsca na talerze, kubki to duże znaczenie będą miały szafki nad blatem. Zresztą on sam jest również bardzo ważny. Odpowiednia ilość miejsca do pracy to gwarancja czerpania przyjemności z przygotowywania posiłków. Blat powinien być również wytrzymały, bo niejedno będzie musiał znieść.

W kuchni zabudujesz również pralkę, wagę kuchenną w blacie i inne sprzęty. A trójkąt roboczy traktujmy jako wskazówkę, dopasowując kuchnię do swojego stylu życia.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI