Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby , Praktycznie

25 maja 2016

Jak rozpoznać depresję poporodową

0 716

Spośród wszystkich typów zaburzeń nastroju, o depresji poporodowej nadal mówi się niewiele. Jak ją rozpoznać i dlaczego nie jest synonimem baby blues?

Niektóre kobiety po narodzinach dziecka doświadczają poważnych zaburzeń nastroju, w tym depresji poporodowej. Według APA epizod depresyjny dotyka jedną na siedem kobiet. Nieleczona depresja poporodowa może trwać miesiącami, a nawet być zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia, codzienne funkcjonowanie i opiekę nad noworodkiem. Zapadają na nią zarówno kobiety, których ciąże były zagrożone, jak i te które nie miały problemów przez dziewięć miesięcy; te, które rodzą pierwszy raz i kolejny; zamężne i niezamężne. Nie ma znaczenia wiek, rasa, poziom edukacji ani krąg kulturowy, z którego pochodzi matka. Dr Ellen Hendriksen, psycholog kliniczny ze Stanford University School of Medicine wymienia osiem mało popularnych faktów na temat depresji poporodowej:

1. Depresja poporodowa może zacząć się przed urodzeniem dziecka. U połowy kobiet, z depresją poporodową objawy można obserwować już w trakcie ciąży – pisze Hendriksen. Lęk, a nie przygnębienie mogą być jednym z pierwszych objawów.

POLECAMY

2. Epizod depresji poporodowej może zacząć się z opóźnieniem. Definicja zaburzenia mówi o czterech tygodniach od porodu. Dr Hendriksen uważa jednak, że jeśli kobieta cierpi, to powinna (ona i jej rodzina) szukać pomocy i nie przejmować się teorią. Nic w kwestii narodzin dziecka nie jest proste i nie następuje co do minuty. Niektórzy specjaliści sugerują, że okres pojawienia się objawów ujęty w normach diagnostycznych powinien być wydłużony do pół roku, a nawet 12 miesięcy.

3. Depresja to nie jedyne poporodowe zaburzenie. Dr Hendriksen wymienia zaburzenia lękowe, poporodowe zaburzenia obsesyjno – kompulsywne oraz psychozę. Mogą ich doświadczać zarówno świeżo upieczone matki jak i ojcowie.

4. Depresja poporodowa to nie „baby blues”. Baby blues to nazwa okresu emocjonalnego przystosowania się do nowej sytuacji życiowej – pojawienia się nowego członka rodziny. Jego objawy mogą być podobne do objawów depresji (smutek, lęk, strach o dziecko), ale są mniej intensywne i nie występują wszystkie na raz. Można powiedzieć, że kobieta przeżywająca baby blues jest przygnębiona i zalękniona, ale częściej odczuwa radość i inne pozytywne emocje.

Co może przeżywać kobieta doświadczająca depresji poporodowej? Warto mieć tego świadomość, by szybciej zorientować się, że świeżo upieczona mama wymaga specjalistycznej pomocy. Dr Hendrisken mówi o ośmiu objawach depresji poporodowej:
1. Poczucie winy lub wstydu. Czuje, że powinna sobie radzić lepiej lub wiedzieć wszystko na temat opieki nad niemowlęciem. Myśli, że jest złą matką i nie zasługuje na posiadanie dziecka. Nie chce żeby ktokolwiek dowiedział się o jej uczuciach i cierpieniu. Boi się, że zabrano by jej dziecko.

2. Nic nie jest w stanie jej pocieszyć. Rodzice przeżywający baby blues czują się przygnębieni, zmęczeni, ale słowa otuchy podnoszą ich motywują i dają wytchnienie. W przypadku d...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy