Jak oswoić się ze stresem w rodzicielstwie?

Trening psychologiczny Otwarty dostęp

Jak nauczyć się zarządzać energią stresu i rozumieć własne lęki, być uważnym i świadomym rodzicem nie tylko w czasie kryzysu? Przed jakimi wyzwaniami stanęli rodzice w czasie pandemii?

Kolejny dzień izolacji. Ala przestała już liczyć czas. Od wczesnego ranka organizuje życie rodziny, która spędza razem całe dni. Tak bardzo tego wcześniej pragnęli, ona i jej mąż Arek. A teraz? Od wielu dni ma przecież na co dzień męża i dzieci, są ze sobą bez przerwy, ale czy są dla siebie? Każdy ma swoje obowiązki i potrzebę przestrzeni. Jak to zorganizować, by wszyscy domownicy czuli się dobrze? Coraz trudniej jej znaleźć odpowiedzi, coraz częściej pojawiają się obawy, że nie zawsze potrafi zapanować nad emocjami i rano, gdy jeszcze wszyscy śpią, pojawiają się łzy. To one oczyszczają jej umysł z niepokojów i lęków o swoich najbliższych i pozwalają przygotować się do stawienia czoła wyzwaniom kolejnego dnia. 
Chce z tymi wyzwaniami poradzić sobie sama. Czuje, że jedynym jej towarzyszem jest stres i wie, że jeśli pozwoli mu sobą zarządzać, on ogarnie również jej rodzinę. Jeśli będzie go unikać, on powróci w najmniej oczekiwanym momencie ze zdwojoną siłą. I to paradoksalnie staje się jej mocą, świadomość sytuacji, w której się znaleźli ona i jej bliscy, pozwala jej zrozumieć, jak funkcjonują ludzie w kryzysie i dać sobie prawo do łez. Jednak Ala czuje, że negatywne emocje gromadzą się w postaci zmęczenia, rozdrażnienia, gniewu i dlatego wybiera numer do terapeutki, by podczas rozmowy telefonicznej przepracować emocje, uświadomić sobie swoje potrzeby, a tym samym zapobiec własnej frustracji. 

POLECAMY

Jak zadbać o własne szczęście? Tylko szczęśliwi dorośli wychowują szczęśliwe dzieci

Dzieci uczą się przez naśladowanie. Modelowanie zachowań innych jest konsekwencją działania neuronów lustrzanych, odkrytych przez Giacomo Rizzolattiego. Prace jego zespołu pozwoliły sformułować tezę o istnieniu neurobiologicznego rezonansu, co oznacza, że obserwowanie czynności wykonywanej przez kogoś innego prowadzi u obserwatora do aktywacji własnego programu neurobiologicznego i to dokładnie tego programu, który byłby w stanie doprowadzić do wykonywania obserwowanej czynności we własnym organizmie. Z tego wynika, że nasze zachowania determinują zachowania innych i vice versa. Ziewnięcie jednej z osób powoduje serię ziewnięć, dlatego słyszymy tak często, że ziewanie jest zaraźliwe. Podobnie jest z każdą inną reakcją na zachowania otaczających nas ludzi. Ponadto wiadomo, że już malutkie dzieci współodczuwają emocje dorosłych. Jeśli więc pragniemy spokoju i równowagi psychicznej dla naszych dzieci, trzeba nam zacząć od siebie, przy czym istotne jest, by zadbać zarówno o umysł, jak i o ciało. Warto wsłuchać się w jego potrzeby, począwszy od oddechu, bo jeśli będziemy podążali za własnym oddechem, zarówno my, jak i nasi bliscy, poczujemy, że żyjemy pełnią życia. Człowiek pytany o to, co robi na co dzień, wymienia szereg czynności, ale zazwyczaj pomija tę kluczową, jaką jest oddychanie, a właśnie ta bardzo prosta praktyka uważnego oddychania, pozwala nam połączyć umysł z ciałem, umożliwia dokonywanie zmian oraz uwalnianie napięcia. Podążając za wdechem i wydechem, skupiamy się, stajemy się mocni i stabilni. Świadome oddychanie to niesienie pomocy samemu sobie, naszemu ciału, w którym nagromadziły się napięcia i bóle. Trudne sytuacje prowadzą do kumulowania fizycznych objawów stresu, a pandemia, z którą przyszło nam się mierzyć, niewątpliwie należy do sytuacji trudnych, bo niezgodnych z naszymi przewidywaniami przyszłości, czyli nieustannie stawianymi przez nasze mózgi prognozami. Epidemia i związana z nią kwarantanna były dla mózgu zaskoczeniem, co oznacza, że mózg opierając się na swojej wiedzy dokonał błędnej diagnozy, a następnie stanął przed zadaniem rozwiązania tej pomyłki, co mógł uczynić na różne sposoby: zmienić prognozę niczym odpowiedzialny naukowiec modyfikujący swoje hipotezy, trzymać się prognozy niczym naukowiec ignorujący wszystkie niepasujące do jego hipotezy dane lub uczyć się i odkrywać nowe, jak ciekawy świata naukowiec. Mózg nieustannie prognozuje, a prognozy i powiązane z nimi błędy diagnozy są kluczowym składnikiem tworzącym emocje. Jednak, aby doświadczać lub postrzegać emocje, potrzeba pojęcia emocji, co oznac...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI