Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

25 lipca 2016

Jak introwertycy mogą poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami?

31

Bycie introwertykiem niesie ze sobą wiele trudności. Muszą oni konfrontować się ze stresorami, które dla ekstrawertyków po prostu nie istnieją. Jak sobie z tym radzić?

Wprowadzone do psychologii przez Carla Gustawa Junga pojęcia „introwersji” i „ekstrawersji” okazały się bardzo trafne. Wielu z nas potrafi się w nich odnaleźć. Jeżeli jesteśmy introwertykami, mamy większe szanse być uważnymi obserwatorami świata, co może pozwolić na osiągnięcie wysokiego poziomu życiowej mądrości. Niestety, zwiększona wrażliwość łączy się również z tym, że więcej docierających do nas bodźców będzie wywoływać u nas reakcje stresową.

Czy to oznacza ze wszyscy introwertycy są nieśmiali, nieco dziwaczni i nienawidzą kontaktów z innymi ludźmi? Absolutnie nie. Introwertycy mają większą niż inni potrzebę spędzania części swojego czasu w samotności, ale nie oznacza to, że nie biorą udziału w życiu społecznym. Wielu z nich odnosi wręcz spektakularne sukcesy. Za introwertyków uważają się między innymi Bill Gates, Meryl Streep, J.K. Rowling i Barak Obama.

Co powinniśmy zrobić, jeżeli znaleźliśmy się w tej grupie i chcemy, by nasza wrażliwość nie stała się przeszkodą w realizowaniu obranych celów, ale byśmy mogli twórczo ją wykorzystać? Oto kilka podpowiedzi, na co warto zwrócić uwagę.

  • Strefa prywatna

Bezpieczna, prywatna sfera to dla introwertyków jedna z najważniejszych rzeczy. Naruszanie jej przez kogoś stanowi przyczynę mocnego odczucia stresu. Dzieje się tak dlatego, że osoby o tej cesze osobowości czują się najbardziej swobodnie wtedy, gdy pozostają sami. W samotności też zbierają energie do dalszego działania. Dlatego właśnie, w przeciwieństwie do ekstrawertyków, wspólna praca raczej stanowi dla nich przeszkodę, niż pomoc.

Jeżeli w pracy musisz współpracować z innymi, zaplanuj sobie regularne przerwy i przyzwyczaj swoich kolegów do tego, że spędzasz je w samotności. Wykorzystaj ten czas na „powrót do siebie”, który pozwoli na efektywniejszą pracę gdy wrócisz do zespołu. Jeżeli stres będzie naprawdę nie do zniesienia, praktykuj wtedy oddechowe ćwiczenia relaksujące albo zdecyduj się na inną krótką aktywność fizyczną.

Warto też powoli doskonalić swoje umiejętności społeczne, na przykład wyznaczając sobie pewną liczbę osób, z którymi każdego dnia podejmiesz rozmowę.

  • Współpraca z ekstrawertykami

Bill Gates napisał kiedyś: „Jeżeli chcesz angażować ludzi, pobudzać ich, zbudować zespół oddany realizacji Twojego pomysłu, ucz się od ekstrawertyków, zatrudniaj ich i korzystaj z ich umiejętności. Twoja firma będzie rozwijała się nie...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy