Jak introwertycy mogą poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami?

Ja i mój rozwój

Bycie introwertykiem niesie ze sobą wiele trudności. Muszą oni konfrontować się ze stresorami, które dla ekstrawertyków po prostu nie istnieją. Jak sobie z tym radzić?

Wprowadzone do psychologii przez Carla Gustawa Junga pojęcia „introwersji” i „ekstrawersji” okazały się bardzo trafne. Wielu z nas potrafi się w nich odnaleźć. Jeżeli jesteśmy introwertykami, mamy większe szanse być uważnymi obserwatorami świata, co może pozwolić na osiągnięcie wysokiego poziomu życiowej mądrości. Niestety, zwiększona wrażliwość łączy się również z tym, że więcej docierających do nas bodźców będzie wywoływać u nas reakcje stresową.

Czy to oznacza ze wszyscy introwertycy są nieśmiali, nieco dziwaczni i nienawidzą kontaktów z innymi ludźmi? Absolutnie nie. Introwertycy mają większą niż inni potrzebę spędzania części swojego czasu w samotności, ale nie oznacza to, że nie biorą udziału w życiu społecznym. Wielu z nich odnosi wręcz spektakularne sukcesy. Za introwertyków uważają się między innymi Bill Gates, Meryl Streep, J.K. Rowling i Barak Obama.

Co powinniśmy zrobić, jeżeli znaleźliśmy się w tej grupie i chcemy, by nasza wrażliwość nie stała się przeszkodą w realizowaniu obranych celów, ale byśmy mogli twórczo ją wykorzystać? Oto kilka podpowiedzi, na co warto zwrócić uwagę.

  • Strefa prywatna

Bezpieczna, prywatna sfera to dla introwertyków jedna z najważniejszych rzeczy. Naruszanie jej przez kogoś stanowi przyczynę mocnego odczucia stresu. Dzieje się tak dlatego, że osoby o tej cesze osobowości czują się najbardziej swobodnie wtedy, gdy pozostają sami. W samotności też zbierają energie do dalszego działania. Dlatego właśnie, w przeciwieństwie do ekstrawertyków, wspól...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI