7 wzorców zachowań, od których zależy przyszłość związku

Rodzina i związki

Istnieją wzorce zachowań osób pozostających w związku, które sprawiają, że będzie się on rozwijał albo że grozi mu powolny rozpad, twierdzi dr Lisa Fireston. Sprawdź je!

Wskazanie konkretnych przyczyn, z powodu których związki kwitną albo zaczynają się rozpadać, jest bardzo trudne. Co sprawia, że nie potrafimy utrzymać zaangażowania, wzajemnej fascynacji i bliskości, które początkowo czuliśmy? Dr Lisa Fireston, psycholożka kliniczna zajmująca się zagadnieniami związanymi z budowaniem związków, pisze: „To, do czego doszłam w swojej 30letniej praktyce, to fakt istnienia pewnych różnic wzorcach zachowań w obrębie relacji. Jedne z nich prowadzą do związku trwającego przez lata, inne tworzą jedynie jego pozory. Kiedy ludzie tworzą tego rodzaju związek jest on jedynie udawaniem prawdziwej miłości. Przedkładają oni formę nad istotę, a potem są zdziwieni, że relacja zaczyna podupadać”.

POLECAMY

Jak zauważa Fireston, przejście z prawdziwej relacji do jej udawania następuje płynnie i trudno powiedzieć o jakimś przełomowym momencie, który mógłby alarmować nas, że właśnie zaczęło być źle. Możemy jednak wychwycić, jakie wzorce zachowań częściej pojawiają się w naszych relacjach z ukochanym. Psycholożka sporządziła listę siedmiu par możliwych strategii występujących w związku. Sprawdź, które z nich przeważają u Was. Nad czym powinniście popracować?

  • 1. Nerwowe reakcje na wszystkie informacje zwrotne vs. brak postawy obronnej i otwartość

Komunikacja jest kluczową sprawą dla zachowania bliskości w związku. Jeżeli nasza relacja jest jedynie jej udawaniem, stajemy się coraz bardziej zamknięci na prawdziwy dialog. Zamiast tego zaczynamy przyjmować postawę defensywną. Złości nas wtedy każda uwaga ze strony naszego partnera, nie chcemy przyznać mu racji. Czujemy, że musimy znaleźć odpowiedź na każdą jego uwagę. Na różny sposób karzemy go za podejmowanie prób krytykowania nas: złym humorem, krzykiem, albo milczeniem. Każde takie zachowanie jest sygnałem: „Nie chcę słuchać tego, co do mnie mówisz”.

Przeciwny sposób zachowania polega na cierpliwej próbie zrozumienia, co jest istotą informacji, którą chce przekazać nam nasza ukochana osoba. Przypuśćmy, że mówi ona: „Czuję się źle, kiedy oglądasz telewizję cały wieczór”. Możemy machnąć ręką i powiedzieć: „Daj spokój. Jestem zmęczony po pracy i potrzebuję odpocząć”. Możemy też naprawdę zastanowić się nad tym, o co chodzi drugiej stronie. Co się stało, że przyjęliśmy właśnie taki sposób funkcjonowania? Jak to wpływa na nasz związek? To, co odpowiemy drugiej stronie, będzie wtedy brzmieć zupełnie inaczej, na przykład: „Przepraszam, że czujesz się przeze mnie źle. Ostatnio, gdy wracam z pracy, jestem zupełnie wykończ...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI