Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

27 lipca 2016

5 błędów popełnianych przy nauce języka obcego

17

Ile razy próbowałeś uczyć się nowego języka i jak szybko przestałeś się starać? Być może zupełnie nieświadomie popełniłeś kilka błędów, które uniemożliwiły ci osiągnięcie sukcesu. Oto one.

1. Zawsze ze spokojem
Kiedy zaczynamy przygodę z nowym językiem, nasz entuzjazm jest wręcz bezgraniczny. Z jednej strony jest to bardzo pozytywny znak, z drugiej zaś grozi szybkiemu wypaleniu. Początkowo obiecujemy więc sobie, że będziemy uczyć się codziennie i rzeczywiście często przez pierwszy tydzień każdą wolną chwilę poświęcamy nauce. W następnym tygodniu zdarzają się już jednodniowe przerwy, a w kolejnych tygodniach przygoda z językiem zaczyna nas męczyć i nudzić.

Wskazówka: skieruj swój entuzjazm na właściwe tory. Każdego dnia poświęcaj na naukę nie więcej niż 10 – 15 minut. Jest to znacznie lepsze niż spędzenie całego dnia nad książkami a następnie odpoczywanie od nich przez kolejny tydzień.

2.Zalety zapominalstwa
Ucząc się języka obcego, często koncentrujemy się na słownictwie i zwrotach. Choć w niektórych sytuacjach wyuczenie się określonego sformułowania ma sens (np. gdy na lotnisku chcemy odebrać swój bagaż), to w wielu innych okolicznościach „wykute” zwroty będą zupełnie nieprzydatne (np. gdy rozmawiamy na luźny temat). Co więcej, znacznie trudniej jest nauczyć się dużej ilości wyrażeń oderwanych od kontekstu, a tym bardziej zapamiętać je na dłużej.

Wskazówka: Twoja pamięć jest twoim sprzymierzeńcem, naucz się ją wykorzystywać w odpowiedni sposób – ucząc się nowego słownictwa i zwrotów staraj się tworzyć z nich skojarzenia; a gdy zapomnisz określoneg...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy