Harmonia hormonów
Markus Hausmann i Ulrike Bayer Zdrowie i choroby Psychologia dziś 4/2010
To androgeny i estrogeny stoją za tym, czy przy rozwiązywaniu skomplikowanych zadań używasz jednej półkuli – jak to czynią mężczyźni – czy też obu, co jest charakterystyczne dla kobiet.
Pozornie obie półkule naszego mózgu są identyczne, wyglądają jak swoje lustrzane odbicia. Są podobne, a jednak współpracując ze sobą, spełniają odmienne zadania. Lewa jest na przykład odpowiedzialna za mowę i zdolności językowe, prawa odpowiada przede wszystkim za spostrzeganie przestrzenne. Eksperci określają ten podział pracy między półkulami jako „ asymetrię funkcjonalną półkul mózgowych”. Mamy z nią do czynienia u ludzi, ale także u wielu gatunków zwierząt.
Zakres lateralizacji, czyli funkcjonalnej nierówności między obiema półkulami, jest różny w zależności od płci. Mężczyźni podczas mówienia i wykonywania zadań manualnych czy też poruszania się „używają” częściej tylko jednej z półkul, kobiety bardziej angażują przy tych czynnościach obie. Generalnie kobiecy mózg jest zorganizowany bardziej symetrycznie pod względem funkcjonalności niż mózg mężczyzny. Wykazały to zarówno badania
Co
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówMarkus Hausmann i Ulrike Bayer
Autorzy są biopsychologami, prowadzą badania dotyczące różnic międzypłciowych na Durham University w Wielkiej Brytanii.