Gdy nieśmiałość boli

Wstęp

Dzieci nieśmiałe są na pozór bezproblemowe. Nauczyciele jednak wiedzą, że chorobliwa nieśmiałość ucznia może wręcz uniemożliwić pracę. Brak zaangażowania nieśmiałych dzieci często budzi negatywne emocje nauczycieli, a ich przewrażliwienie zniechęca do nich rówieśników.

Samo zdefiniowanie pojęcia nieśmiałość jest niezmiernie trudne. Dla jednych jest to chwilowy stan onieśmielenia czy skrępowania, dla innych nieuzasadniony lęk przed publiczną ekspozycją lub kontaktami z innymi ludźmi, a dla jeszcze innych stan chorobowy z poważnymi objawami fizycznymi i psychicznymi. Wspólny jest fakt, że nasilenie objawów następuje w momentach kontaktu z innymi ludźmi. Osoby nieśmiałe żyją w poczuciu lęku i dyskomfortu.

Uczniowie nieśmiali, chcąc uniknąć negatywnej oceny za strony innych ludzi oraz poczucia własnego wstydu i skrępowania, w sytuacjach stresowych zachowują się niezwykle asekuracyjnie. Potrafią zastygnąć w bezruchu i milczeniu, aby nie zostać zauważonym przez nauczyciela czy inne dzieci. Chęć uniknięcia niepochlebnych opinii sprawia, że nawet gdy mają wiedzę na dany temat, nie chcą jej ujawniać. Nie biorą czynnego udziału w lekcji i często – mimo zachęt nauczyciela – ukrywają swoje kompetencje. Nie inicjują nowych kontaktów, bojąc się odrzucenia i braku akceptacji. Gdy inni aktywnie oddają się zabawie, nieśmiałe dzieci nie potrafią się relaksować. Pozostają z boku i obserwują działania rówieśników.

Rodzaje nieśmiałości

Nieśmiałość może być chwilowym onieśmieleniem, które najczęściej dotyczy sytuacji nowych – mały człowiek jeszcze nie potrafi się odnaleźć w nich. Lęk blokuje wówczas racjonalne myślenie i dziecko wycofuje się, ponieważ zdarzenia zaskakują je i przerastają jego możliwości. Z upływem czasu, doświadczając różnych sytuacji, dziecko uczy się radzić sobie z nimi. Ale nawet w dorosłym życiu zdarzają się momenty, z którymi bardzo śmiali ludzie nie potrafią się zmierzyć.

Nieśmiałość może być zjawiskiem przejściowym, charakterystycznym dla rozwoju psychicznego. „Nieśmiałość przejściowa może pojawiać się, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, jako normalny przejaw kryzysowych momentów w procesie opanowywania czynności i kształtowania się osobowości, kiedy to jednostka potrzebując usilnie wzmocnień pozytywnych – obawia się opinii negatywnych, jakie może antycypować, będąc świadoma swoich braków, niedostatków w wyćwiczeniu potrzebnych umiejętności” (Encyklopedia pedagogiczna, 1993). Ten rodzaj nieśmiałości przejawia się tylko w niektórych sytuacjach. Najczęściej w obszarach, w których uczeń nie czuje się pewnie, a opinia innych wyraźnie zagraża jego samoocenie. Obawa przed kompromitacją bywa tak silna, że uczeń może usuwać się z pola uwagi nauczyciela, a nawet nie pojawiać się na lekcji.

Znam nastolatków, którzy swobodnie zachowują się na przerwach lub luźniejszych zajęciach, nie mają problemów z rozmowami z bliskimi kolegami, natomiast są bardzo nieśmiali w sytuacjach, w których mogą być ocenieni przez kolegów i koleżanki. W ten sposób chronią swój wrażliwy i nie w pełni ukształtowany obraz własnej osoby. W miarę rozwoju ta forma nieśmiałości zanika i ujawniają się inne cechy.

Nieśmiałość może też być cechą osobowości człowieka, a wtedy jest trwała, niezmienna i bardzo komplikuje życie. Błędne postrzeganie własnych emocji i zachowań innych zniekształca rzeczywistość. Odbieranie postaw innych jako negatywnych i zagrażających utrudnia nawiązywanie bliskich relacji i czerpanie satysfakcji z kontaktów towarzyskich. Osoba nieśmiała ma problemy z obroną własnych praw i poglądów.

Brak pewności siebie i słuszności swoich racji nie pozwala nieśmiałej osobie na swobodne dyskusje, nawet w małym gronie, nie mówiąc już o wystąpieniach publicznych. Skutek może być taki, że inni nie docenią i nie zauważą jej walorów.

Objawy nieśmiałości

Uczeń nieśmiały nie wykazuje inicjatywy do wypowiedzi i zaprezentowania się przed rówieśniczym audytorium, a to może utrudniać nauczycielowi właściwą ocenę jego kompetencji. Wszelkie wysiłki, by zmotywować wycofanego ucznia, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nieśmiały uczeń nadmiernie koncentruje się na sobie, staje się przewrażliwiony na swoim punkcie, a to poważnie utrudnia mu funkcjonowanie i komunikowanie się z innymi ludźmi. Rówieśnicy często unikają kontaktów z nim, ponieważ boją się jego przesadzonych...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI