Gdy jesteś wilkiem, żyj jak wilk

Ja i mój rozwój Praktycznie

Brak synchronizacji z zegarem biologicznym ma destrukcyjny wpływ na nasze fizyczne, umysłowe i emocjonalne samopoczucie. Człowiek, który nie wsłuchuje się w swój chronotyp, może czuć się przytłoczony i wyczerpany - mówi Michael Breus.

DARIA GRABDA: Jedni rozpoczynają dzień o świcie, jak skowronki, inni siedzą do późna, jak sowy. Są też kolibry, które potrafią być bardzo aktywne zarówno rankiem, jak i o północy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pan proponuje jeszcze inny podział ze względu na preferowany i optymalny dla nas rytm dobowy.
MICHAEL BREUS: Wyróżniłem cztery chronotypy: rytm delfina, wilka, lwa i niedźwiedzia. Nie zgadzałem się z dotychczasową jednowymiarową klasyfikacją, która nie brała pod uwagę wielu istotnych czynników, jak chociażby zapotrzebowanie na sen. Ponadto podział na skowronki, sowy i kolibry w ogóle nie oddaje przekroju populacji pacjentów, z którymi zetknąłem się w mojej praktyce klinicznej.

Według Pana ponad połowa ludzi to niedźwiedzie. Czym charakteryzuje się ten chronotyp?
Osoby z takim chronotypem żyją w zgodzie z rytmem słońca, co jest dla nich korzystne. Mają duże zapotrzebowanie na sen – budzą się oszołomione po sygnale budzika. Najbardziej pobudzone i produktywne są późnym rankiem. Zmęczenie zaczynają odczuwać późnym wieczorem i śpią głęboko, choć nie tak długo, jak by chciały. Są wesołe i czułe w gronie rodzinnym, zawierają wiele przyjaźni. Niedźwiedzie to gracze zespołowi, lubią otaczać się ludźmi. Unikają konfliktów i wolą to, co już znają.

A co z lwami?
Lwy stanowią 15 procent populacji. Budzą się w pełni przytomne bardzo wcześnie rano. Wtedy też są najbardziej produktywne. Największe pobudzenie odczuwają w południe. Późnym popołudniem zaczynają być zmęczone i z łatwością zasypiają. Lwy to stabilni optymiści z praktycznym podejściem do życia. Bardzo ważne jest dla nich zdrowie i zachowanie aktywności fizycznej. Mają bardzo dużo energii, jasno wytyczone cele i plany prowadzące do sukcesu. Są zdecydowane i bez wahania mierzą się z wyzwaniami. Lubią otaczać się ludźmi, a w grupie obejmują rolę przywódczą. Rzadko przesiadują ze znajomymi do późna, zazwyczaj jako pierwsze opuszczają imprezę, tłumacząc, że nazajutrz muszą wcześnie wstać.

Wilki to zwierzęta nocne. Czy osoby o tym chronotypie też prowadzą nocny tryb życia?
Tak! Wilkiem jest co szósta, siódma osoba w populacji. Wilki mają problem ze wstawaniem rano, a jeśli już muszą wcześnie się obudzić, to są apatyczne i ociężałe. Najbardziej produktywne są późnym rankiem i późnym wieczorem, a najbardziej pobudzone około godziny 19.00. Zmęczenie zaczynają odczuwać dopiero o północy lub później. Osoby z takim chronotypem są impulsywne i spontaniczne, z radością angażują się w ryzykowne sytuacje. Wilkom towarzyszą intensywne emocje, których często nie potrafią powściągnąć. Mają tendencję do niezdrowego odżywiania się i skłonność do uzależnień. Doskonale czują się same, przez co mogą wydawać się nieprzystępne, ale uwielbiają też zabawę z innymi. S...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI