Formy zabezpieczenia pupila przeciw pchłom i kleszczom

News

Poznaj sposoby na uchronienie Twojego psa lub kota przed niebezpiecznymi konsekwencjami złapania pcheł czy ugryzienia kleszcza.

Dlaczego należy chronić czworonoga przed pchłami i kleszczami?

Pchły to pasożyty, które przede wszystkim wywołują u zwierzęcia dyskomfort. Powodują uporczywy świąd skóry i błyskawicznie się rozmnażają. Niestety niektóre z nich mogą również przenosić groźne choroby. Kleszcze to kolejne z podstępnych insektów, które pomimo niewielkich gabarytów mogą zaatakować nawet najgroźniejszego i największego psa. Co więcej, podczas swojej uczty fundują one niekiedy zwierzakowi boleriozę, babeszjozę, odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, erlichiozę. Schorzenia te prowadzą do bardzo niebezpiecznych powikłań, problemów ze stawami, a nawet śmierci.

POLECAMY

Jakie są sposoby na zabezpieczenie psa przed pchłami i kleszczami?

Na szczęście na rynku są dostępne specjalne środki, które pomogą właścicielom czworonogów ochronić je przed rozmaitego rodzaju pasożytami. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • obroże z odstraszającą substancją czynną,
  • tabletki,
  • krople aplikowane na sierść,
  • spray,
  • szampony.
     

 

Za niedrogie, skuteczne i łatwe w użyciu uważane są np. obroże Foresto, które działają przez cały sezon 7-8 miesięcy. Coraz więcej właścicieli wybiera też tabletki. Jedna wystarczy na kilka tygodni lub nawet 6 miesięcy.

W celu wzmocnienia ochrony dopuszcza się łączenie kilku różnych metod np. tabletki z obrożą, obroży z szamponem. Należy przy tym zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej substancji czynnej w produktach i wybrać różne.

Na preparatach oraz obrożach odstraszających pchły i kleszcze, podawane są informacje dotyczące wielkości lub wagi psa i kota. Nigdy nie stosuj środków przeznaczonych do większych zwierząt niż Twoje. Nie będą działały skuteczniej, a mogą zaszkodzić.

Naturalne metody na pchły i kleszcze

Poza omówionymi wyżej środkami istnieją też pewne sposoby naturalne, które odstraszają insekty. To przede wszystkim olejki eteryczne np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, lawendowy, miętowy, z cytronelli. Można kilka kropli dodać do szamponu podczas kąpieli zwierzaka albo sporządzić roztwór na bazie wody, przelać do butelki z atomizerem i spryskać sierść. Należy jednak mieć przy tym świadomość, że skuteczność takich metod może nie być najlepsza, chyba że stosuje się je w ramach wsparcia innego środka. Pamiętaj, że olejki eteryczne niekiedy powodują podrażnienia skóry, więc najlepiej stosować je ostrożnie i obserwować pupila.

Czujność i profilaktyka w walce z pasożytami psa lub kota

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju środek zastosujesz, pamiętaj, że nawet najlepsza obroża na kleszcze czy tabletka nie zapewni zwierzakowi 100% ochrony. W sezonie wiosenno-letnim koniecznie wyrób w sobie nawyk regularnego sprawdzania swojego psa lub kota. Kleszcze najchętniej wpijają się tu, gdzie skóra jest cienka, a przy tym dobrze ukrwiona, czyli w głowę i okolice uszu, lędźwia bądź brzuch. Bardzo dobrym nawykiem jest codzienny wieczorny przegląd skóry. Psy zwykle go uwielbiają. Pamiętaj jednak, by nie traktować tego, jak przykry obowiązek. Bez pośpiechu, głaszcz psiaka, przeczesuj palcami jego sierść, oglądaj skórę, przemawiaj do niego, przytulaj. Prawdopodobnie po kilku dniach, zwierzak sam przyjdzie się upomnieć o wszczęcie procedury przeszukiwania. Koniecznie sprawdzaj też posłanie, by mieć pewność, że nic się nie kryje w jego zagłębieniach.

Odwiedź sklep zoologiczny i wybierz specyfik, który zapewni Twojemu psu lub kotu ochronę przed insektami, pozwalając na swobodną zabawę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI