Ekscentryk i sztuczna inteligencja
CEZARY W. DOMAŃSKI inne Charaktery 3/2010
Gdyby w czasach Franka Rosenblatta istniały internetowe portale plotkarskie, jego nazwisko regularnie by się tam pojawiało.
W połowie listopada ubiegłego roku można było przeczytać w Internecie informację: „Inżynierom z IBM udało się przeprowadzić neurocybernetyczną symulację komputerową, która swoim poziomem skomplikowania odzwierciedla mózg kota”. Dalekosiężnym celem projektu – pisano dalej – jest dokonanie symulacji na poziomie człowieka. Autorzy tego doniesienia zapomnieli jednak dodać, że z punktu widzenia historii badań nad sztuczną inteligencją nie jest to nic nowego. W roku 1943 neurofizjolog Warren Sturgis McCulloch (1898–1969) i logik Walter Pitts (1923–1969) przedstawili w jednym ze swych artykułów pierwszy arytmetyczno-logiczny model neuronu. Tak zwany neuron McCullocha-Pittsa, bardzo uproszczony matematyczny wzorzec neuronu biologicznego, miał być podstawowym blokiem sieci neuronowych. Jego pomysłodawcy nie wyszli jednak poza teorię. Piętnaście lat później Frank Rosenblatt oraz inżynier Charles
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówCEZARY W. DOMAŃSKI
Dr hab. CEZARY W. DOMAŃSKI jest profesorem nadzwyczajnym, dyrektorem Instytutu Psychologii oraz kierownikiem Zakładu Psychologii Ogólnej UMCS w Lublinie. Jest także członkiem Rady Naukowej Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zajmuje się historią psychologii oraz psychologią twórczości.