Ekscentryk i sztuczna inteligencja

inne Laboratorium

Gdyby w czasach Franka Rosenblatta istniały internetowe portale plotkarskie, jego nazwisko regularnie by się tam pojawiało. Ten amerykański uczony, powszechnie kojarzony z pionierskimi badaniami nad sztuczną inteligencją, brat jednego z najsłynniejszych nowojorskich lobbystów, a przede wszystkim gorszący swym stylem życia „wieczny łodzieniec”, doskonale nadaje się na bohatera skandalizującej historii.

W połowie listopada ubiegłego roku można było przeczytać w Internecie informację: „Inżynierom z IBM udało się przeprowadzić neurocybernetyczną symulację komputerową, która swoim poziomem skomplikowania odzwierciedla mózg kota”. Dalekosiężnym celem projektu – pisano dalej – jest dokonanie symulacji na poziomie człowieka. Autorzy tego doniesienia zapomnieli jednak dodać, że z punktu widzenia historii badań nad sztuczną inteligencją nie jest to nic nowego. W roku 1943 neurofizjolog Warren Sturgis McCulloch (1898–1969) i logik Walter Pitts (1923–1969) przedstawili w jednym ze swych artykułów pierwszy arytmetyczno-logiczny model neuronu. Tak zwany neuron McCullocha-Pittsa, bardzo uproszczony matematyczny wzorzec neuronu biologicznego, miał być podstawowym blokiem sieci neuronowych. Jego pomysłodawcy nie wyszli jednak poza teorię. Piętnaście lat później Frank Rosenblatt oraz inżynier Charles W. Wightman skonstruowali najprostszy typ sieci neuronowej. Rosenblatt nazwał go Perceptronem. Co ciekawe, w swych symulacjach systemu nerwowego amerykański neurobiolog odwoływał się właśnie do przykładu kota.

POLECAMY

Frank Rosenblatt Urodził się 11 lipca 1928 w New Rochelle (w stanie Nowy Jork). Był synem Franka Ferdinanda Rosenblatta (1882–1927) i Katherine Rose Rosen­blatt z domu Golding (1885–1968). Jego ojciec pochodził z Kijowa. Mieszkał w Wiedniu, podróżował po Rosji, gdzie poznał m.in. Leona Trockiego; pisał artykuły do prasy amerykańskiej o pogromach żydowskich w Rosji. Ojciec Franka naturalizował się w USA (1909) i uzyskał w roku 1916 doktorat z ekonomii politycznej w Columbia University. Pozostawił w rękopisie prace (np. M. Tugan Baranowsky and other Russian economists, 1908) uważane za interesujące analizy ekonomiczne. Frank miał dwoje starszego rodzeństwa, siostrę Bernice, z męża Evans (1912–2000) oraz brata Mauricego (1915–2005), polityka, lobbystę, wpływowego animatora zakulisowych działań politycznych w Waszyngtonie, który przyczynił się do upadku senatora Josepha McCarthy’ego w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku (by uzys­kać poparcie amerykańskich katolików do usunięcia McCarthy’ego z jego stanowiska, spotkał się z papieżem Piusem XII). Frank studiował na Cornell University w Ithaca, gdzie w roku 1950 uzyskał tytuł bakałarza (A.B.), a w roku 1956 promował się na doktora na podstawie dysertacji   „The k-coefficient design and trial application of a new technique for multivariate analysis”. Po studiach rozpoczął pracę w Cornell Aeronautical Laboratory w Buffalo jako członek zespołu i (od roku 1959) kierownik sekcji systemów kognitywnych. Równocześnie prowadził wykłady z psychologii. W roku 1966 przeniósł się do sekcji neurobiologii i badań nad zachowaniem, która powstała w ramach nowo utworzonego fakultetu nauk biologicznych. Objął tam stanowisko profesora nadzwyczajnego (associa...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI