Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

4 sierpnia 2017

Edukacja dla każdego

21

Chcesz udoskonalić życiowe i służbowe umiejętności? Postaw na studia i kursy psychologiczne.

Wraz z rosnącymi wymaganiami rynku pracy często rośnie także nasza wewnętrzna potrzeba ciągłego kształcenia się, pozyskiwania i uzupełniania wiedzy i rozwijania praktycznych umiejętności. Można oczywiście podążyć ścieżką aktywnego samokształcenia, ale czasem warto skorzystać z profesjonalnych programów, dostępnych na rozmaitych kursach i szkoleniach – zwłaszcza takich, na które nie zabraknie nam czasu.

Wśród proponowanych kursów i studiów podyplomowych na pewno wyróżniają się programy oferowane przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Szkoły Letniej lub całorocznych zajęć przeznaczonych dla absolwentów różnych kierunków – nie tylko humanistycznych. Zacząć należy jednak od odpowiedzi na pytanie, dlaczego spośród tak różnorodnej oferty na rynku edukacyjnym, należy wybrać właśnie studia psychologiczne.

Co dają nam studia psychologiczne?
Dość trudno w dzisiejszym świecie sprostać wyzwaniom stawianym przed nami przez pracodawców, społeczeństwo, rodzinę czy nas samych. W czasach ciągłej pogoni za lepszą i bardziej rozwijającą pracą, walki z codziennymi trudnościami i jednoczesnym zalewem informacjami, z których trudno czerpać te najbardziej wiarygodne, psychologia przychodzi z pomocą.

Psychologia jest wszędzie wokół nas i dotyka każdego aspektu życia. Kim jesteś teraz, jaki będziesz w przyszłości, jak rozwija się społeczeństwo i dlaczego pewne mechanizmy mogą nam pomóc wpływać na rzeczywistość – to wszystko psychologia może pomóc lepiej zrozumieć.

Studiowanie psychologii to osobisty zysk - kiedy dowiesz się więcej o rozwoju, o tym, jak kształtuje się osobowość, a jak wpływają na ten rozwój takie czynniki, jak społeczeństwo i kultura, może się pogłębić zrozumienie dla wielu czynników mających wpływ na życie i pracę.

Psychologia pomaga rozumieć rzeczy lepiej - mając podstawową wiedzę o metodach badań psychologicznych stosowanych przez naukowców z Wydziału Psychologii UW, można lepiej zrozumieć niektóre z wielu twierdzeń, które napotyka się w książkach, czasopismach, programach telewizyjnych i filmach. Dzięki poznaniu metod badawczych i zrozumieniu ich mechanizmów można wyciągnąć prawdę z fikcji, jaka otacza wiele twierdzeń i publikacji.

Psychologia pomaga lepiej się komunikować – wiedza o emocjach, języku mówionym i języku ciała, mogą pomóc w doskonałym dostrojeniu umiejętności komunikacji interpersonalnej. Dzięki temu można lepiej poznać innych ludzi i dowiedzieć się, co tak naprawdę próbują powiedzieć.

Psychologia pozwala rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia – podczas nauki na Wydziale Psychologii dowiesz się więcej na temat takich tematów, jak techniki zdobywania wiedzy, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, które mogą pomóc doskonalić umiejętność myślenia głęboko i krytycznie o różnych kwestiach.

Jakie zastosowanie praktyczne ma psychologia?
Przede wszystkim należy podkreślić, że studia i kursy psychologiczne nie oznaczają, że trzeba podążyć taką właśnie ścieżką kariery, choć w XXI wieku osoby z udokumentowaną wiedzą na temat psychologii mogą liczyć na ciekawe stanowiska pracy lub prowadzić własny biznes doradczy. Popularny coaching budzi wiele wątpliwości, ale coach z dyplomem lub świadectwem ukończenia specjalistycznego kursu z pewnością wzbudzi raczej zaufanie. Nabytą wiedzą można dzielić się z innymi ludźmi lub zostać konsultantem współpracującym z firmami i korporacjami.

Badanie zagadnień psychologicznych – zwłaszcza na wyspecjalizowanych kursach – może pomóc w wielu innych zawodach. To doskonałe zajęcia na przykład dla osób, które chcą zostać menedżerem biznesu – zrozumienie ludzkich zachowań może zwiększyć zdolność do zarządzania i współdziałania z pracownikami. Poszerzona wiedza psychologiczna przyda się w każdym rodzaju pracy z klientem – niezależnie od branży i form kontaktu.

Ponieważ różne obszary psychologii obejmują różne tematy, w tym filozofię, biologię i fizjologię, badanie tego przedmiotu może pomóc w uzyskaniu lepszego zrozumienia tych powiązanych obszarów.

Zrozumienie, jak ludzie zmieniają się i rozwijają przez cały okres życia, może ułatwić wdrożenie odpowiedniego podejścia do osób w każdym wieku. To wielce pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą, a także w opiece i współpracy z osobami starszymi. Taka wiedza pomaga na wiele sposobów. Nawet jeśli ktoś nie chce być psychoterapeutą, studiowanie psychologii może pomóc lepiej zrozumieć, jak rozmaite zaburzenia psychiczne są rozpoznawane i leczone. Można także odkryć, jak można poprawić zdrowie psychiczne, jak zmniejszyć stres, jak zwiększać pamięć i jak żyć szczęśliwszym, zdrowszym życiem.

Szkoła Letnia Wydziału Psychologii UW – rozwój osobisty
Dzięki zajęciom w Szkole Letniej, można zdobyć umiejętności wielce pożądane zarówno w życiu osobistym, jak i na rynku pracy. W ofercie Wydziału Psychologii znajdują się kursy dla wszystkich – niezależnie od zdobytego wcześniej wykształcenia.

Wśród programów znajdują się na przykład zajęcia mające ułatwi...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy