Dziewczynka na wieczność

Wstęp

Odpowiednikiem „wiecznego chłopca” jest puella aeterna - „wieczna dziewczynka”. Jej szczególną cechą jest unikanie wszelkiej życiowej i uczuciowej stabilizacji. „Wieczna dziewczynka” nie chce mieć dzieci, ma awersję do stałej pracy i trwałych związków.

Włoski pisarz Francesco M. Cata­luccio w swojej książce „Niedojrzałość. Choroba naszych czasów” stawia nawet tezę, że kobiety: „prawie zawsze bywają starsze, niżby na to wskazywał ich wiek, są bardziej ciekawe świata, bardziej odpowiedzialne i, chciałoby się rzec, bardziej »dorosłe«”. Zofia Milska-Wrzosińska, psychoterapeutka i szefowa Laboratorium Psychoedukacji, dodaje jednak, że kobiety wydają się być dojrzalsze, bo tę dojrzałość, przynajmniej społeczną, uzyskały stosunkowo niedawno. – Jeszcze sto lat temu kobiety nie mogły głosować, nie miały własnego majątku, nie mogły decydować o swoich sprawach, nie miały prawa do dysponowania swoją seksualnością, pracą, majątkiem, a teraz mogą to robić. Podjęły dorosłą rolę i szybko zaczęły w niej sprawnie funkcjonować. To zwraca uwagę. Mężczyźni na tym tle wydają się mniej dojrzali, zagubieni – mówi Zofia Milska-Wrzosińska.

Na łowach

Dojrzałość kobiet dostrzec zatem nietrudno. Gdzie jednak szukać przejawów niedojrzałości? Choćby w sklepie. Zdecydowana większość impulsywnych zakupoholików (29 na 30) to kobiety. – Kobiety nie potrafią oprzeć się pokusie superbodźców – uważa Tomasz Szlendak, socjolog z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Nasze antenatki setki tysięcy lat temu na sawannie były odpowiedzialne za zbieranie owoców i nasion. Dzisiaj to samo robią w galeriach handlowych. Tyle, że niegdysiejsze bodźce zastąpione zostały superbodźcami, kolorową plejadą towarów na półkach. Objawem dojrzałości byłby racjonalny namysł nad kupnem czegokolwiek. Tymczasem kobiety zachowują się w marketach niczym dzieci w Disneylandzie – twierdzi.

Ceną za niedojrzałość kobiet w sklepi...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI