Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

15 września 2016

Pięć kroków do przebaczenia

11

Wśród nas jest wielu skrzywdzonych. Dwa słowa mogą ulżyć w ich w cierpieniu, pomóc zamknąć ciemny rozdział życia. Dwa słowa: wybaczam ci. Długa wiedzie czasem do nich droga. Ale warto ją przejść. Wybaczyć, by i nam wybaczono.

Choć z trudem to dopuszczamy, nam też zdarza się krzywdzić innych ludzi. Czasem próbujemy im zadośćuczynić, naprawić wyrządzoną krzywdę, a czasem nie. Co nas do tego skłania? Everett L. Worthington, pionier badań nad przebaczeniem, opracował model ułatwiający proces wybaczania.

1. Przywołanie krzywdy. Skrzywdzeni, czujemy strach lub złość. W efekcie unikamy myśli o agresorze i o bolesnych wydarzeniach. Aby sobie z nimi poradzić, trzeba wrócić do bolesnych wydarzeń i wizualizować je, głęboko oddychając.

2. Empatia ze sprawcą.
Spójrzmy na bolesne zdarzenie z perspektywy sprawcy – tak jak zrobiłby adwokat.Jeśli znajdziemy obiektywne wyjaśnienie czynu sprawcy, będziemy mogli zostawić traumatyczne zdarzenie za sobą. Jeśli będziemy odsuwać od siebie myśl o nim, tym bardziej będziemy o tym myśleć.

3. Altruistyczny dar przebaczenia.
Przypomnijmy sobie sytuację, kiedy sami czuliśmy się z jakiegoś powodu winni, a ktoś wybaczył nam. Dlaczego to zrobił? Ponieważ zdał sobie sprawę, że tego potrzebujemy! Dawanie sprawia, że czujemy się lepiej. Ofiarujmy sprawcy przebaczenie nie tylko dla jego dobra,ale również dla własnego spokoju ducha.

4. Zaangażowanie. Najlepiej przeba...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy