Dostałeś receptę na medyczną marihuanę? Oto co powinieneś wiedzieć o stosowaniu konopi leczniczych

News

Stosowanie medycznej marihuany jest w Polsce legalne już od kilku lat. Chociaż nie wszyscy lekarze są specjalistami w dziedzinie terapii konopiami, to recepty na takie preparaty są wystawiane coraz częściej. Co musi wiedzieć każda osoba, która chce z nich skorzystać?

Medyczna marihuana na receptę – jakie preparaty są dostępne w Polsce?

Marihuana medyczna to produkt standaryzowany – otrzymywany przetwarzany i dystrybuowany w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu dokładnie wiadomo, jaki jest skład gotowego preparatu. Gatunki marihuany różnią się nieco działaniem, przez co konkretne odmiany są zalecane w terapii określonych problemów zdrowotnych.

POLECAMY

W Polsce medyczna marihuana występuje zwykle w formie suszu. Najpopularniejszym sposobem podania jest waporyzacja, czyli inhalacja podgrzewanym suszem konopnym. Waporyzacja jest metodą bezdymną, co podnosi komfort przyjmowania marihuany. Taki sposób podania pozwala na uzyskanie bardzo szybkich efektów. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego urządzenia przeznaczonego do waporyzacji.

Niektóre preparaty z konopi mogą także być podawane doustnie. Taka forma może być lepiej tolerowana przez osoby, które nie chcą stosować waporyzatora. Doustne przyjmowanie preparatów z medyczną marihuaną może także ułatwić bardziej precyzyjną kontrolę dawkowania. 

Gdzie można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?

Preparaty z konopiami leczniczymi, tak jak inne wyroby medyczne, można kupić w aptekach. Jednak nie każda placówka posiada takie produkty w swojej ofercie – warto to sprawdzić w internecie. Czasami można je zamówić do oddziału. Dobrym pomysłem jest także bezpośredni kontakt telefoniczny z konkretną apteką – pracownicy z pewnością udzielą wszystkich niezbędnych informacji dotyczących dostępności medycznej marihuany.

Recepta na medyczną marihuanę – kwestie formalne

Wiele osób zastanawia się, kto wystawia receptę na medyczną marihuanę. Co do zasady, może to zrobić niemal każdy lekarz – zarówno specjalista, jak i lekarz rodzinny. Jednak w praktyce lekarze często niechętnie podchodzą do wystawiania takich recept. Alternatywą są kliniki specjalizujące się w terapiach z konopiami. W takich miejscach lekarze mający doświadczenie w tego typu terapiach, jeśli będą ku temu wskazania mogą zdecydować się na wystawianie recepty na medyczną marihuanę. Tacy specjaliści mają większą wiedzę na temat różnych rodzajów i odmian marihuany oraz zasad dawkowania.

Jakich efektów można spodziewać się po zastosowaniu marihuany medycznej?

Podanie marihuany może w różny sposób wpływać na osoby, które ją przyjęły. Te efekty są zależne głównie od zastosowanej dawki. Zwykle zaleca się, żeby osoby, które dopiero zaczynają terapię, przyjmowały mniejsze ilości marihuany i stopniowo zwiększały dawkę. Jednak o schemacie terapii decyduje lekarz, który ustala zarówno częstotliwość przyjmowania preparatu, jak i jego ilość. 

Bezpośrednio po podaniu marihuany pojawia się zwykle uczucie rozluźnienia i błogości. Ten stan może ewoluować w nastrój bardziej euforyczny lub powodować wyciszenie oraz skupienie na wewnętrznych przeżyciach. Odczucia związane z przyjmowaniem konopi są też zależne od nastawienia do terapii i indywidualnych uwarunkowań. 

Stosowanie medycznej marihuany staje się coraz bardziej powszechne. Rośnie zarówno świadomość pacjentów, jak i całego środowiska medycznego. Marihuana jest znacznie częściej postrzegana jako środek pomocny w terapii bólu i łagodzeniu różnych problemów emocjonalnych.  Dlatego można się spodziewać, że w przyszłości konopie lecznicze będą wykorzystywane na większą skalę, a co za tym idzie, łatwiej dostępne.  

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI