„Dom Gucci” – w kinach od 26 listopada!

Otwarty dostęp Materiały PR

Dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną.

W tym roku mija sto lat od założenia jednego z najsłynniejszych domów mody, który przetrwał wiele historycznych burz i pozostał rozpoznawalną na całym świecie marką. Firmę założył ambitny Guccio Gucci z Florencji. W 1921 roku został właścicielem swego pierwszego butiku z wyrobami skórzanymi, wśród których wyróżniały się torby. On też wymyślił słynny logotyp „G”, który jest prawdopodobnie najczęściej podrabianym znakiem towarowym na świecie. Pod koniec lat 30. udało mu się spełnić marzenie – otworzył flagowy sklep w Rzymie. Już wtedy Guccio Gucci zdawał sobie sprawę, że jego firma ma szansę na światową ekspansję. Następcy Gucciego seniora przez długie dekady nie mogli dojść do porozumienia i, wskutek walk oraz sporów, znacznie osłabili potencjał firmy.

Wchodzący właśnie na ekrany kin, długo wyczekiwany film, podobnie jak książka Sary Gay Forden, na podstawie której powstał scenariusz, koncentruje się na postaci wnuka założyciela domu mody - Maurizia Gucciego oraz na jego związku i małżeństwie z Patrizią Reggiani, a także na walce, jaką w latach 80. i 90. stoczył o władzę nad rodzinną firmą. A wreszcie na morderstwie, którego padł ofiarą i jego konsekwencjach.
 


W 1973 roku 25-letni Maurizio Gucci poślubił Patrizię Reggiani, córkę współwłaściciela przedsiębiorstwa transportowego z Mediolanu. Dziewczyna w krótkim czasie stała się ulubienicą prasy, między innymi dzięki takim wypowiedziom jak: „Wolę płakać w rolls-roysie niż być szczęśliwą na rowerze”. Na temat jej wystawnego stylu życia i upodobania do luksusu krążyły plotki, które miały ponoć pokrycie w rzeczywistości. Na swe ulubione kwiaty – orchidee, potrafiła, jak głosiła fama, wydać 14 tys. dolarów miesięcznie.

W latach osiemdziesiątych w klanie Guccich wybuchła wojna. „Osobliwe, wysokogatunkowe nieszczęście Guccich rozwijało się na zebraniach zarządów, w salach sądowych i w prasowych nagłówkach, które śledził cały świat” – pisała Sara Gay Forden. „Historia Guccich to idealny przykład tego, jak nie powinna postępować rodzina” – mówił jeden z bohaterów jej książki.

Co więcej, relacje Mauricio z Reggiani trapił kryzys. Po powrocie z kolejnej podróży służbowej przekazał jej przez znajomego, że odchodzi do kochanki, dekoratorki wnętrz i byłej modelki Paoli Franchi. Podczas serii szeroko relacjonowanych rozpraw sądowych Reggiani wywalczyła alimenty w wysokości 500 tys. dolarów rocznie, co uznała za niewystarczające.

Gdy Reggiani dowiedziała się o planowanym ślubie byłego męża, udała się do zaprzyjaźnionej jasnowidzki Piny Auriemmy. To ona odegrała rolę pośredniczki, która wynajęła zabójców, którzy w 1995 roku zastrzelili Maurizia przed wejściem do jego biura w Mediolanie. Policja przez dwa lata bezowocnie szukała winnych morderstwa. Wreszcie pojawił się trop, który doprowadził do Patrizii. Wkrótce przez prasę została nazwana „Czarną wdową”. Skazano ją na 29 lat więzienia.

W 2007 roku Reggiani otrzymała ofertę zwolnienia warunkowego, o ile znajdzie zatrudnienie. „Nigdy w życiu nie przepracowałam ani jednego dnia i teraz też nie mam zamiaru” – skomentowała w swoim buńczucznym stylu ową propozycję. Ostatecznie więzienie opuściła w 2016 roku za dobre sprawowanie. Nadal chętnie rozmawia z prasą.
 


Za kamerą długo oczekiwanej produkcji stanął niezawodny twórca wielkich widowisk Ridley Scott („Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, „Łowca androidów”, „Ostatni pojedynek”).

W Patrizię Reggiani, która odsiedziała wyrok za zlecenie zabójstwa swojego byłego męża, wcieliła się słynna wokalistka Lady Gaga, która rolą w „Narodzinach gwiazdy”, zaintrygowała nie tylko reżysera, lecz także Akademię Filmową. Wokalistce przypadł wówczas Oscar za najlepszą piosenkę oryginalną, „Shallow”.

Artystkę do przyjącia roli przekonała złożoność postaci Patrizii Reggiani – omylnej i moralnie skompromitowanej kobiety, która jest jednocześnie szczerze zakochana w Mauriziu Guccim i pragnie pomóc mu w przekształcaniu legendarnej firmy. 

Ambicja i przebiegłość Patrizii Gucci są nieodłączną częścią jej osobowości, podczas gdy Maurizio Gucci jest najpierw introwertykiem, zagłębionym w książkach, potem zakochanym mężczyzną, a dopiero na końcu człowiekiem potężnym i bezwzględnym. Tak wymagającą rolę powierzono Adamowi Driverowi (cykl „Gwiezdne wojny”, „Milczenie”, „Paterson”, „Ostatni pojedynek”).

W filmie wystąpili także m.in.  kinowy weteran Al Pacino oraz pochodząca z Meksyku, gwiazda kina Roberta Rodrigueza - Salma Hayek.

Opracowano na podstawie informacji prasowej. Zdjęcia: materiały dystrybutora.
 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI