Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

2 września 2016

Do serca przytul psa, weź na kolana kota

42

Poznaj dziewięć dowodów na to, że czworonożny przyjaciel rozumie nas jak nikt. Mamy też coś dla kociarzy!

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Potwierdzi to każdy właściciel czworonożnego pupila. Psy doskonale nas rozumieją i akceptują takimi, jakimi jesteśmy. A oto argumenty:

  • Obecność ukochanego psa zmniejsza lęk.

Psy mogą zmniejszać poczucie stresu i samotności – donosi dr Leslie Stewart z Idaho State University. Posiadanie psa sprawia też, że jesteśmy szczęśliwsi niż osoby nie posiadające zwierzaka – uważa Allen McConnell z Miami University.

  • Psy bywają zazdrosne.

Nie tylko ludzie wpadają w szpony zazdrości. Psy również –uważa Christine R. Harris. W jej eksperymencie kiedy psy widziały swoich właścicieli bawiących się z psem – pluszakiem, ich stan emocjonalny się zmieniał.

  • Naturalnie się z nimi wiążemy.

Więź człowieka i zwierzęcia jest naturalna i odpowiadają za nią hormony w mózgu – uważa Jessica Oliva z Monash University in Melbourne. Zabawy z psem powodują, że w naszym i jego mózgu wydziela się oksytocyna (hormon miłości!), pies lepiej nas rozumie, a więzi się zacieśniają.

  • Rozumieją wyraz twarzy swojego pana.

Pies potrafi ocenić kiedy jesteśmy szczęśliwi, a kiedy źli czytając emocje z naszych twarzy – uważa dr Ludwig Huber z wiedeńskiego Instytutu Messerali.

  • Pomagają w zdrowieniu.

Psy nie tylko poprawiają nastrój swoim właścicielom, ale też ich obecność bywa zbawcza dla osób przechodzących przez traumatyczne wydarzenia. Psy terapeutyczne są wykorzystywane przy okazji katastrof, z ich zbawiennego towarzystwa korzystają weterani i osoby cierpiące na PTSD.

  • Intuicyjnie rozumieją stan naszego zdrowia.

Badania sugerują, że czworonogi mogą pomagać w chronieniu naszego dobrostanu i zdrowia. Mają doskonały węch i potrafią na przykład wywąchać na co jesteśmy uczuleni, wyczuwają też nowotwory. Niektóre są trenowane by towarzyszyć przy atakach padaczkow...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy