Dar uważności na co dzień

Wstęp

Ucząc dzieci i młodzież obserwowania emocji oraz myśli, uczymy zdrowego dystansu do nich. Pokazujemy im, że świat emocji i świat myśli zmieniają się, przychodzą i odchodzą, przygotowujemy ich na akceptację tego faktu.

Natalia Knap jest psychologiem i trenerem. Pracuje z grupami w różnym wieku (od 5 do 100 lat) – szczególnie lubi pracę z nastolatkami.

W dzisiejszym zabieganym świecie nie mamy czasu na to, aby pobyć tylko sami ze sobą. Biegamy ze spotkania na spotkania, gonimy od terminu do terminu, a chwile wytchnienia są tak ulotne i krótkie, że często nie zdążamy się nimi ucieszyć. Na ogół natomiast zauważamy w sobie złość, stres czy przemęczenie – odczucia mocne i wyraziste. Zapominamy, że to, co dzieje się w nas, to odrębny świat przepływających wciąż myśli, zmieniających się emocji i odczuć w ciele. Rozbiegany świat myśli i emocji dotyczy wszystkich: małych i dużych. Czy jest jakiś sposób na uporządkowanie tego świata, na to, aby choć trochę zwolnił?

POLECAMY

Na pewno taką metodą jest mindfulness, czyli umiejętność zauważania swoich myśli, emocji oraz tego, co dzieje się w ciele. Mindfulness to odpowiedź na pytanie: „Gdzie jest mój umysł? Gdzie teraz krąży?”. To umiejętność obserwowania tego, co w nas, i tego, co na zewnątrz – bez oceniania, etykietowania, analizowania czy porównywania.

Media i szeroko rozwinięte technologie przykuwają uwagę dorosłych i dzieci, sugerując, że to co najciekawsze na świecie, jest poza nimi – w kolorach, reklamach, gadżetach, dźwiękach i w słuchawkach. Aby przekonać się, jak dużo dzieje się w nas, kiedy nic nie robimy, proponuję wykonać ćwiczenie „Posłuchajmy ciszy”. Można je wykonać samemu, można je wykonać z uczniami.

Posłuchajmy ciszy

Usiądźcie wygodnie. Weźcie kilka głębokich wdechów, kilka głębokich wydechów. Wsłuchajcie się w dźwięki, jakie słyszycie w sali i jakie docierają do was zza okna. Zapiszcie każdy z nich na kartce albo na tablicy (1–2 minuty). Ile dźwięków udało wam się zapisać? Jakie to były dźwięki? Teraz ponownie przez minutę wsłuchujcie się w odgłosy, które do was docierają. Jeśli pojawią się jakieś nowe, dopiszcie je do listy. Jakie emocje, myśli, wrażenie w ciele, wspomnienia, obrazy czy też smaki budził w was każdy dźwięk?

Mindfulness, czyli uważność

Słowo „mindfulness” nie jest łatwo przetłumaczyć na język polski. W polskiej literaturze jego odpowiednikiem jest najczęściej „uważność”. Jednym z pierwszych specjalistów, którzy zaczęli wprowadzać techniki mindfulness do pracy klinicznej, był Jon Kabat-Zinn – profesor uniwersytetu medycznego w Bostonie. Jego program Mindfulness-based Stress Reduction (MBSR) leczy bądź też wspomaga leczenie (na co wskazują liczne badania) rozmaitych zaburzeń psychicznych i somatycznych. Należą do nich przede wszystkim: zaburzenia lękowe, depresja, przewlekły ból, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, zaburzenia odżywiania, nowotwory oraz choroby skóry. Program ten jest równie...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI