Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

30 czerwca 2017

Czym jest uważność i komu może się przydać?

0 1810

Od dłuższego czasu w mediach pojawia się hasło „uważność”, czyli inaczej „mindfulness”. Czym jednak tak naprawdę jest ta metoda i dla kogo może być przydatna?

Zgodnie z definicją podaną przez Jona Kabat-Zinna, twórcy najpopularniejszego, 8-tygodniowego modelu pracy z uważnością – MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), uważność to „szczególny rodzaj uwagi, nieosądzającej i intencjonalnie skierowanej na wybrany element bieżącego doświadczenia”. Mówiąc prościej, jest to nieosądzająca świadomość tego, co dzieje się z nami i wokół nas. Ta uważna samoobserwacja umożliwia przerwanie nawykowego błędnego koła, w którym często bezwiednie reagujemy na pojawiające się wewnętrzne i zewnętrzne wrażenia (bodźce), awersją, lękiem i innymi intensywnymi, zwykle negatywnymi emocjami. Dzięki rozwijaniu mindfulness, pojawia się bowiem „przerwa” pomiędzy spostrzeżeniem bodźca i nawykową reakcją na niego, dającą nam możliwość bardziej świadomej i zrównoważonej reakcji.

W ciągu ostatnich 30 lat przeprowadzonych zostało wiele badań empirycznych związanych z zastosowaniem mindfulness w leczeniu różnych problemów zdrowotnych, psychicznych i somatycznych. Ich wyniki pokazują, że metody oparte o uważność są skuteczną metodą leczenia oraz mogą być również stosowane jako metoda wspomagająca. U źródeł mindfulness leży buddyjski wgląd, który mówi o tym, iż akceptacja i dopuszczanie doświadczenia takim, jakie ono jest, bardziej niż jego unikanie i tłumienie, jest źródłem równowagi psychicznej i zdrowia.

POLECAMY

Uważność pomaga nam rozwijać: zdolność do szybszej regeneracji, lepszą regulację emocji i mniejsze uleganie afektowi, umiejętność skuteczniejszego skoncentrowania uwagi i efektywnej pracy, zwiększoną wrażliwość wobec innych oraz umiejętność współczucia i samowspółczucia. Te umiejętności sprawiają, że uważność jest pożądana w wielu miejscach, szczególnie tam, gdzie spotyka się dużo ludzi i gdzie można spodziewać się dużej ilości stresu (np. w szpitalach, czy w szkołach). Obecnie w kilku miejscach na świecie są prowadzone projekty badawcze związane ze skutecznym zastosowaniem uważności w tych obszarach.

Współcześnie rozwijanych jest wiele liczących się nurtów psychoterapeutycznych nawiązujących do mindfulness, które zbiorowo określa się jako: „trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnej (CBT)”. Wśród nich są między innymi: MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy), ACT (Acceptance and Commitment Therapy) oraz DBT (Dialectical-Behaviour Therapy). Podejścia te czerpią w dużej mierze z MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), pierwszej w świecie zachodnim metody leczenia opartej na wschodnich, głównie buddyjskich technikach. Stworzył ją pod koniec lat 70-tych Jon Kabat-Zinn na Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts.

Można więc powiedzieć, że uważność ma niezwykle szerokie zastosowanie, od redukowania stresu i poprawiania j...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy