Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

6 października 2016

Czy masz problemy z samooceną?

0 564

Rozpoznanie problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania.

Wiele osób, które nieustannie zmagają się z niską samooceną odczuwają ten stan jako coś trwałego, coś, co muszą zaakceptować i znosić – jak przewlekłą chorobę. W rzeczywistości, pozytywna samoocena jest czymś, co nabywa się z czasem, jest zdolnością, którą można rozwijać.

Jeśli nie jesteś pewien, czy ciebie dotyczy problem niskiej samooceny, poniżej prezentujemy 4 sposoby, by się tego dowiedzieć:

POLECAMY

  • Rzadko (o ile w ogóle) czujesz się niezażenowany, nieskrępowany.

Jeśli stale towarzyszy ci poczucie, że jesteś niewystarczająco dobry, to prawdopodobnie zbyt intensywnie koncentrujesz się na tym, jak wypadasz w oczach innych, szczególnie w sytuacjach towarzyskich. Nie dziwne więc, że nie czujesz się dobrze we własnej skórze. Zamiast nawiązywać prawdziwe, znaczące relacje z innymi, ciągle oglądasz się za siebie, nadmiernie krytycznie oceniasz swoje zachowanie, wygląd i sposób bycia. Paradoksalnie czujesz się wówczas niewidzialny dla innych, masz wrażenie, że ludzie wokół ciebie nie widzą tego, jaki jesteś naprawdę.

  • Masz obsesję na punkcie swojego związku i innych kontaktów interpersonalnych

Życie w ciągłym poczuciu bezwartościowości sprawia, że egzystujesz w stanie emocjonalnego zubożenia. W głębi serca brakuje ci wiary w siebie i masz wrażenie, ze inni za chwilę odkryją twój sekret – twoją wątłość i niepewność. Dwoisz się i troisz, żeby ochronić relację z partnerem, przyjaciółką, kolegami z prac...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy