Dołącz do czytelników
Brak wyników

Między słowami

29 czerwca 2020

NR 6 (Czerwiec 2017)

Czerwona kanapa

0 442

Z lubością wydajemy pieniądze na pomniki ze spiżu zamiast na podwaliny czegoś, co faktycznie służyłoby na co dzień, bądź po prostu radowało.

Lubię Clinta Eastwooda. To świetny aktor, a wszystko, co robi, robi porządnie. Na jego filmach widz nie uśnie i nie będzie mieć kłopotu ze zrozumieniem, o co artyście chodzi. I chyba nie znajdzie się nikt, komu z nim nie będzie po drodze. W każdym razie na tej z napisem „moralność”. Wszystko to świadczy o szacunku Eastwooda dla odbiorcy, a to dla mnie ogromny walor.

Dyryguję i komponuję dla siebie, bo kocham nuty, ale też – a może przede wszystkim – robię to dla publiczności. Jestem szczęśliwy, gdy nagradza mnie za osiągnięcia i doceniam, gdy łaskawie odpuszcza mi pomyłki czy niedoskonałości. Zwłaszcza te pojawiające się, gdy „przemawiam”. Ja też wybaczam niedostrzeżenie wielkości niektórych utworów, bo zdaję sobie sprawę, że do ich odbioru trzeba dojrzeć. Poza tym wiem, że zawsze potrzebna jest wzajemna życzliwość. Nawet gdy dojdzie do konfliktu, każda ze stron powinna pamiętać, że nie ma „pana/pani samo zło” i umieć się dystansować wobec spraw i siebie samego. Pomyślałem o tym w Gorzowie Wielkopolskim. Niedawno w tamtejszej filharmonii wybuchła rewolucja, ponieważ dyrygentka Monika Wolińska ośmieliła się nie przedłużyć angaży niektórym muzykom. Muzycy zaprotestowali, bunt zdenerwował władze ceniące sobie spokój i w rezultacie angażu nie przedłużono dyrygentce. Pasowałoby tu chyba słynne powiedzenie z czasów rewolucji francuskiej, że rewolucja zjada własne dzieci. Kto przegrał?

POLECAMY

Ambitna dyrygentka, która wydźwignęła w górę gorzowską filharmonię, czy zespół ze sporym potencjałem? Czas pokaże.

Na marginesie – chociaż to właściwie sprawa priorytetowa – dodam, że niesamowita jest nasza, ludzka skłonność do sporów, także tych poważnych i groźnych, bo owocujących wojnami. Strach bierze na myśl, ile ich toczy się na świe...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy