Czas na wdzięczność
Wiesław Łukaszewski Charaktery 1/2010
Wdzięczność to uczucie niewygodne. Trudne. Wielu z nas ma kłopoty z przyjmowaniem wdzięczności, bywa to dość krępujące. Wielu ma też problem z dawaniem wdzięczności.

Niejeden powtarza, że łatwiej jest dawać niż brać, bo kiedy się bierze, to czuje się przymus wdzięczności. Kiedy się daje, wdzięczność beneficjentów nie ma dużego znaczenia. Choć, dodać wypada, zależy to od sposobu rozumienia reguły wzajemności.
Na Śląsku Opolskim (ale nie tylko tam) istnieje kultywowany od wieków zwyczaj dawania gościńców. Goście weselni, ale także goście niedzielni, na pożegnanie dostają od gospodarzy zawiniątko, a w nim kołacz weselny, ciasto świąteczne, sałatkę czy inne smakołyki. Odmowa przyjęcia gościńca jest niegrzecznością, więc wszyscy je przyjmują. Ale przyjęcie gościńca jest zobowiązaniem do wdzięczności i do wzajemności. Nieodwzajemnienie gościńca jest czymś więcej niż zwykłą niewdzięcznością. Jest w pewnym sensie obrazą. Można zostać z tego powodu wykluczonym ze społeczności. Dlatego zwyczaj każe nie tylko dawać gościńce, ale i oddawać je z nawiązką tym,
Za
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów
Wiesław Łukaszewski
Prof. dr hab. Wiesław Łukaszewski jest profesorem psychologii. Pracuje na sopockim Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Specjalizuje się w psychologii społecznej i osobowości. Napisał m.in.: Szanse rozwoju osobowości i Wielkie pytania psychologii.