Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

22 czerwca 2016

Co tworzy osobowość?

27

Osobowość wpływa na każdy aspekt naszego życia, począwszy od relacji z przyjaciółmi po decyzje, dotyczące wyborów politycznych. Poznanie jej może nam pomóc określić własne mocne strony i słabości oraz lepiej zrozumieć, jak widzą nas inni.

Psychologowie wyróżniają pięć głównych wymiarów osobowości. Opisuje je model Wielkiej Piętki, który opracowali Paul Costa i Robert McCrae. Jakie to wymiary?

1. Sumienność: Osoby o wysokiej sumienności są dobrze zorganizowane, samowystarczalne, kompetentne i niezawodne. Lubią mieć wszystko zaplanowane i oczekują najlepszych wyników. Z kolei osoby, u których sumienność jest słabiej wyrażona, mogą traktować takie osoby jako uparte i kompulsywne.

Ciekawostka: Badania pokazują, że małżeństwo z osobą bardzo sumienną zwiększa nasze szanse na sukces zawodowy. Sumienny współmałżonek może stymulować naszą produktywność i wspierać w dążeniu do sukcesu.

2. Ekstrawersja: Osoby o wysokiej ekstrawersji ładują swoje baterie angażując się w aktywności społeczne. Są rozmowne, towarzyskie i dobrze czują się w centrum uwagi. Inni mogą postrzegać je jako osoby dominujące i poszukujące uwagi. Z kolei osoby uzyskujące niskie wyniki są introwertykami, tzn. wolą przebywać w samotności, w kontaktach z innymi zachowują rezerwę.

Ciekawostka: Badania pokazują, że mężczyźni, którzy najmocniej ściskają dłonie na powitanie są najbardziej ekstrawertyczni. Są też mniej neurotyczni. Niestety, uzyskanych wyników nie można odnieść do kobiet.

3. Ugodowość: Osoby, o wysokiej ugodowości są godne zaufania, uprzejme i uczuciowe. Są chętne do współpracy w rozmaitych akcjach społecznych, także charytatywnych i...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy