Co tworzy osobowość?

Ja i mój rozwój Praktycznie

Osobowość wpływa na każdy aspekt naszego życia, począwszy od relacji z przyjaciółmi po decyzje, dotyczące wyborów politycznych. Poznanie jej może nam pomóc określić własne mocne strony i słabości oraz lepiej zrozumieć, jak widzą nas inni.

Psychologowie wyróżniają pięć głównych wymiarów osobowości. Opisuje je model Wielkiej Piętki, który opracowali Paul Costa i Robert McCrae. Jakie to wymiary?

1. Sumienność: Osoby o wysokiej sumienności są dobrze zorganizowane, samowystarczalne, kompetentne i niezawodne. Lubią mieć wszystko zaplanowane i oczekują najlepszych wyników. Z kolei osoby, u których sumienność jest słabiej wyrażona, mogą traktować takie osoby jako uparte i kompulsywne.

Ciekawostka: Badania pokazują, że małżeństwo z osobą bardzo sumienną zwiększa nasze szanse na sukces zawodowy. Sumienny współmałżonek może stymulować naszą produktywność i wspierać w dążeniu do sukcesu.

2. Ekstrawersja: Osoby o wysokiej ekstrawersji ładują swoje baterie angażując się w aktywności społeczne. Są rozmowne, towarzyskie i dobrze czują się w centrum uwagi. Inni mogą postrzegać je jako osoby dominując...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI