Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby , Praktycznie

13 października 2016

By ciało nie bolało

0 472

Nikt nie chce go przeżywać, ale bez niego nie przeżylibyśmy. Ból sygnalizuje, że coś dzieje się nie tak – w naszym organizmie lub w naszym życiu. Chroni nas przed zniszczeniem, bywa niszczący. Jak słuchać bólu? I co robić, by go sobie nie dokładać?

DOROTA KRZEMIONKA, DARIA GRABDA: Nikt nie chce przeżywać bólu, ale bez bólu trudno byłoby przeżyć.
PRZEMYSŁAW BĄBEL: Tak, bo ból jest ważnym sygnałem ostrzegawczym, informuje nas, że działają czynniki, które mogą uszkodzić tkanki albo że do tego uszkodzenia już doszło. Chroni nas przed różnymi zagrożeniami, dzięki niemu możemy ich uniknąć. A jeśli już do uszkodzenia doszło, możemy próbować jakoś temu zaradzić.

Znana jest historia młodej Kanadyjki, która w ogóle nie czuła bólu. W dzieciństwie podczas jedzenia odgryzła sobie koniuszek języka, poważnie się poparzyła, a liczne urazy skóry i kości sprawiły, że zmarła w wieku zaledwie 29 lat. Życie bez bólu bywa krótkie…
Osoby, które nie odczuwają bólu, mogą mieć połamane kończyny, poważne oparzenia, urazy wewnętrzne i nie wiedzą o tym. Ból jest zatem ważnym objawem, nie da się bez niego żyć.

Czasem jednak odczuwamy ból, choć nie ma żadnego uszkodzenia ciała.
Wtedy ból jest chorobą. Jeśli tkanka jest wyleczona lub do uszkodzenia w ogóle nie doszło, a my nadal odczuwamy ból i utrzymuje się on dłużej niż trzy miesiące, wówczas mówimy o bólu przewlekłym. Nie jest nam do niczego potrzebny, rujnuje nasze życie i należy z nim walczyć, co często okazuje się trudne. Choć medycyna dysponuje całym wachlarzem środków uśmierzających ból, są osoby, którym leki nie są w stanie pomóc.

Jak można wyjaśnić ból istniejący bez biologicznej przyczyny? Gdzie rodzi się uczucie bólu?
Przede wszystkim w mózgu. Choć w samym mózgu nie ma receptorów bólu – co pozwala przeprowadzać jego operacje, gdy pacjent jest przytomny – to właśnie on odpowiada za odczuwanie bólu.
Świadczy o tym fakt, że od momentu, kiedy zadziałał bodziec powodujący ból, do momentu, gdy ten ból odczujemy, upływa pewien czas, potrzebny, by impuls dotarł do mózgu i tam został oceniony. Najlepiej widać to u małych dzieci. Pamiętam z dzieciństwa, jak mój brat dotknął ręką żelazka. Zanim poczuł ból, dłoń wręcz przykleiła się do żelazka i trzeba było ją odrywać. Podobnie gdy dziecko się przewróci, przez chwilę jakby się zastanawia, czy je boli, czy płakać...

Co się dzieje w tym czasie?
Kiedyś uważano, że pobudzenie receptorów, czyli zakończeń nerwowych w skórze, wywołuje impuls, który trafia bezpośrednio do ośrodka bólu w mózgu. Ale nie wyjaśniało to, dlaczego nie każdy szkodliwy bodziec wywołuje ból, a z drugiej strony, dlaczego wywołują go nieszkodliwe bodźce. Te paradoksy wyjaśnia teoria bramkowej kontroli bólu, sformułowana przez...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy