Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Bohaterowie z wczoraj, bohaterowie z dziś

0 391

Scenariusz lekcji dla klas licealnych; autor: Adam Zemełka

Poziom nauczania: liceum
Czas trwania: godzina lekcyjna
Cele:
–  prześledzenie metamorfozy pojęcia bohaterstwa w oparciu o historię polityczną i literaturę oraz sformułowanie jego współczesnej definicji;
– określenie cech indywidualnych bohatera historycznego/literackiego;
– wyodrębnienie różnorodnych form bohaterstwa;
– zrozumienie wpływu społecznego na zachowanie jednostki;
– redefinicja pojęcia heroizmu z uwzględnieniem współczesnego tła społeczno-politycznego.
Metody: informacyjne (wyjaśnienie, opis sytuacji), niepokoju poznawczego (dyskusja, dialog), motywacja do działań, praktyczne.

Przebieg zajęć
Poproś uczniów o definicję słowa bohaterstwo/heroizm. Po zaprezentowaniu propozycji każdy uczeń wybiera jedną postać historyczną i jedną postać fikcyjną (literacką), którą uzna za godną miana bohatera. Następnie pisemnie uzasadnia wybór, zgodnie z pytaniami pomocniczymi: Kim był bohater? W jakich żył czasach? W jakich działał okolicznościach? Jakie czyny wzbudziły mój szacunek? Jakimi cechami się wówczas wykazał? Jakie były konsekwencje osobiste/społeczne jego działań?
Ochotnicy przedstawiają swoje opisy na forum klasy.


Uczniowie zapoznają się z dwoma tekstami. Pierwszy to fragment artykułu (z wybranego portalu informacyjnego) o dyspozytorze straży pożarnej, asp. Krzysztofie Skibińskim, który przez telefon poinstruował przerażoną matkę, ja...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy