Autyzm - Objawy u dorosłych

News

Świadomość dotycząca zdrowia psychicznego w ostatnich latach coraz bardziej się poszerza. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na zdiagnozowanie się u specjalisty. Wiadomo jednak, że niektóre sygnały od naszego mózgu mogą nas nakierować na konkretne zaburzenie, z jakim się mierzymy. Jak autyzm objawia się u osób dorosłych? Już teraz poznajcie specyfikę, konkretne objawy i terapię tego zaburzenia.

Autyzm - Specyfika zaburzenia

Autyzm jest zaburzeniem, którym często posługują się ludzie, chcąc kogoś obrazić. Jest to ogromnie krzywdzące, zwłaszcza że nie zawsze jest mowa o braku inteligencji w przypadku tych, którzy się z nim mierzą. W dużym skrócie jest to forma całościowego zaburzenia. Cechuje się ona przede wszystkim problemami z nawiązywaniem i jednocześnie podtrzymywaniem relacji międzyludzkich. Oczywiście to niejedyny aspekt zaburzenia.

Można również dodać do jego specyfiki nietypowe zainteresowania, czy ogromne przywiązanie do rutyny. W tej sytuacji warto dodać, że objawy autyzmu mogą być różne od siebie, ze względu na różnorodność natężenia oraz osób, które się z nim mierzą. Autyzm bez niepełnosprawności intelektualnej nazywa się lekkim. Ten zaś, w którym pojawiają się problemy z mową, czy niedorozwojem intelektualnym jest autyzmem niskofunkcjonującym.

Co ciekawe, autyzm miały takie osoby, jak Albert Einstein, Wolfgang Amadeusz Mozart, czy teraz popularny Elon Musk. Wśród sportowców również są autyści, jak Lionel Messi i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, stawiając kupony na ich wygraną. Jeśli lubicie zarabiać na sporcie przez obstawianie, to warto, byście wykorzystali do tego ranking bukmacherów. Pomoże on w dobraniu buka z najbardziej atrakcyjną dla was ofertą bonusów.

Objawy autyzmy u dorosłych - Triada autyzmu

Skupmy się teraz na aspekcie tego, czym właściwie objawia się autyzm u dorosłych osób. Jak już powyżej napomknęliśmy, objawy mogą być różnorodnie natężone w zależności od danej osoby oraz wielkości schorzenia. Dr Judith Gould oraz Lorna Wing podzieliły na 3 kategorie, inaczej mówiąc triadę autyzmu. Do 1 kategorii należą relacje, a właściwie trudności z nimi. Jest to brak reakcji na próbę kontaktu, czy też niechęć do podtrzymywania znajomości.

Do listy tej kategorii zaliczymy również m.in.:

 • Brak zrozumienia myślenia i zachowań innych,
 • Unikanie kontaktu z osobami w tym samym wieku,
 • Problemy ze spontanicznością,
 • Brak entuzjazmu do zabaw w grupach,
 • Trudności w myśleniu o przyszłości,
 • Skupienie na swoich wypowiedziach i ignorowanie słów innych.
   

Kolejnym punktem w triadzie autyzmu jest komunikacja. W skład jej objawów wchodzi:

 • Zdawkowa ekspresja i mimika,
 • Skrajne okazywanie uczuć i emocji,
 • Gestykulacja,
 • Wypowiadanie się na temat niezwiązany z rozmową,
 • Nierozumienie ironii, przenośni,
 • Brak umiejętności zobrazowania zainteresowań i potrzeb.
   

Do trzeciej kategorii objawów autyzmu zaliczają się ograniczone wzorce zachowań. Wśród nich znajdziemy powtarzalne ruchy, brak chęci zmian, przywiązanie do przedmiotów, fiksacje w zakresie jednego zainteresowania, czy też wypowiedzi pełne stereotypów. Jak leczyć opisywane zaburzenie?

Leczenie autyzmu - Na czym się skupia?

Z pewnością zastanawiacie się, jak wygląda terapia zadedykowana osobom z autyzmem. Pierwszym jej punktem jest diagnoza, po którą udajecie się do psychiatry lub psychologa. Powinniście udać się do tych specjalistów, którzy specjalizują się właśnie w tym zaburzeniu. Po diagnozie jesteście wysyłani na terapię dopasowaną do natężenia waszego schorzenia. Można powiedzieć, że jest to terapia personalizowana w pełni.

W takiej sytuacji będziecie uczęszczać na sesje terapeutyczne z psychologiem, które będą opierały się o tak zwany nurt terapii behawioralnej. Dzięki nim osoba leczona będzie w stanie rozpoznawać swoje emocje i je regulować. Jeśli podejrzewacie u siebie autyzm, czym prędzej wybierzcie się do specjalisty w celu diagnozy. 

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI