Alchemia szczęścia

Ja i mój rozwój I

Muzułmańska koncepcja szczęścia polega na akceptowaniu przeciwności losu i godzeniu się z dekretami Bożymi. Akceptując przeszłość, akceptujemy teraźniejszość i nigdy nie rozpaczamy nad rozlanym mlekiem. Czy to wystarczy, byśmy byli szczęśliwi?

Kiedy w tyglu wstrzemięźliwości człowiek jest oczyszczony z pasji cielesnych, wznosi się wysoko i, miast być niewolnikiem żądz i złości, obdarzony jest anielskimi cechami. Osiągając ten stan, człowiek znajduje swoje niebo w kontemplacji Odwiecznego Piękna i już nigdy więcej w cielesnych uciechach. Duchową alchemię, która powoduje tę zmianę, podobnie jak tę, która zamienia metale nieszlachetne w złoto, niełatwo jest odnaleźć…

Czym jest szczęście?

Szczęście definiuje się jako uczucie radości i zadowolenia, ale również jako powodzenie w jakichś działaniach, pomyślny zbieg okoliczności. Koncepcji szczęścia jest jednak tyle, ilu jest ludzi. Dla jednych szczęście jest stanem ducha (Wolter), dla innych to „kochać i być kochanym” (George Sand). „Celem ludzkiego życia jest szczęście”, puentuje Jean-Jacques Rousseau, ale dodaje: „któż jednak z nas wie, jak je osiągnąć”.

Jak pisze wielki muzułmański teolog i sufi Al Gazali we wstępie do własnego krótkiego traktatu pt. „Alchemia szczęścia”, „człowiek nie został stworzony przypadkowo, lub dla żartu, ale cudownie i dla wyższych celów. Choć nie żyje wiecznie, jednak jest nieśmiertelny; choć jego ciało jest kruche i ziemskie, jego duch jest wzniosły i boski”. Czym jest zatem ten wyższy cel i czy jest nim właśnie szczęście? Czy człowiek został stworzony po to, aby być szczęśliwym? Jeśli tak, to jak może szczęście osiągnąć?

Szczęście czy dobra fortuna?

Jest rzeczą dość znamienną, że słowo szczęście znaczeniowo łączy się z ideą losu. Oznacza to, że koleje losu mają wpływ na nasze szczęście lub na jego brak. Ludzie, którym brakuje szczęścia (dobrej fortuny) są nieszczęśliwi. U ludzi Zachodu szczęście często pojawia się...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI