ADHD to jest poważna sprawa

Wstęp

Rozmowa z psychiatrą dziecięcym prof. Samem Tyano

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł: "Twój partner ma ADHD - co robić?"

Michał Gumowski: – Nauczyciele łączą często ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) z dziecięcą nadpobudliwością. Czy mógłby Pan w przystępny sposób wyjaśnić, jak przejawia się ADHD?
Sam Tyano: – Dzieci cierpiące na ADHD nie mogą skoncentrować się na jednym zagadnieniu dłużej niż kilka minut. Przeszkadza im jakiekolwiek nowe działanie w otoczeniu. Mają trudności ze skupieniem się na jakimś celu. Próbują robić trzy rzeczy naraz, nie mogą usiedzieć w miejscu, bo czują, że muszą się ciągle przemieszczać, wciąż szukają nowych doświadczeń. To nie jest ciekawość, ale potrzeba zmiany sytuacji. Dzieci z ADHD zazwyczaj są niespokojne, choć czasem – paradoksalnie – są w stanie siedzieć na miejscu przez dwie godziny i oglądać film. Ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zupełnie nic im nie przeszkadza.

– Czy każdy przypadek tzw. trudnego, nadpobudliwego dziecka wiąże się z ADHD?
– Jedną z możliwości jest ADHD, ale może to być także zaburzenie opozycyjne, opozycyjno-buntownicze, może to być także stres pourazowy. Bardzo ważnym, ale i trudnym zadaniem jest rozróżnienie tych zaburzeń. ADHD jest bardzo specyficznym zaburzeniem ze względu na połączenie impulsywności, niedoboru uwagi oraz (nie w każdym przypadku) nadpobudliwości. Zwykle ADHD jest rozpoznawane kiedy dziecko idzie do szkoły i nauczyciel zauważa u niego problemy z koncentracją. Co prawda przejawia zdolności, ale nie może ich wykorzystać, bo nie jest w stanie skupić się na istotnych czynnościach.

– Jak odróżnić zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi od innych rodzajów nadpobudliwości? Kiedy rodzice powinni zwrócić się do lekarza, aby zdiagnozowano ADHD?
– Możliwe jest wykrycie pewnych oznak ADHD już u dwuletnich dzieci, ale nie można postawić diagnozy przed ukończeniem 4–5 roku życia. Kiedy dziecko idzie do przedszkola, otrzymuje różne polecenia, musi się skoncentrować, słucha opowieści. Dziecko z ADHD nie jest w stanie usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż dziesięć minut – wstaje, odchodzi, zajmuje s...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI