5 faktów o ashwagandzie

News

Ashwagandha, w Polsce znana też jako witania ospała, stała się ostatnio bardzo popularna. Wynika to z jej właściwości, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka w różnych obszarach. Wspomniana roślina to niewielki krzew, który uprawia się w południowo-wschodniej Azji, w krajach śródziemnomorskich, na południu Afryki i Australii. Przemysł zielarski wykorzystuje głównie jej korzeń, który dostarcza człowiekowi cenne substancje. Poznaj 5 faktów o ashwagandzie.

Ashwagandha jako adaptogen

Wzrost popularności ashwagandhy w ostatnich latach wynika z jej właściwości adaptogennych, które stanowią nieocenione wsparcie w tych trudnych czasach. Intensywny i szybki tryb życia ma negatywny wpływ na ustrój. Piętrzące się obowiązki potęgują stres, a wysiłek, jaki wkłada się w ich realizację, skutkuje przewlekłym zmęczeniem. Przedłużające się napięcie nerwowe sprawia, że kortyzol zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pojawiają się trudności z zasypianiem, obserwuje się spadek odporności i pogorszenie koncentracji. 

Zgubnym skutkom napięcia nerwowego można zapobiegać, stosując techniki relaksacyjne i ashwagandhę. Witania ospała jako adaptogen pomaga lepiej funkcjonować w warunkach stresowych. Jednocześnie wspiera przywrócenie homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi. Ashwagandha jest nietoksyczna i nie uzależnia.

Witania ospała wycisza i uspokaja

Ashwagandha to roślina adaptogenna, która normalizuje stężenie kortyzolu. Hormon stresu wydzielają nadnercza jako odpowiedź na niepokojące sygnały. Ma on za zadanie wyostrzyć zmysły i zmobilizować siły organizmu do walki. Kiedy napięcie nerwowe wynika z problemów w pracy, nadmiaru obowiązków etc., kortyzol przestaje pełnić swoją przydatną funkcję. Utrzymujące się pobudzenie utrudnia zasypianie. Ashwagandha optymalizuje poziom hormonu stresu, oddziałując na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Witania ospała wycisza i uspokaja, wspierając jednocześnie zdrowy i regenerujący sen.

Ashwagandha na pamięć i koncentrację

Każdego dnia do mózgu współczesnego człowieka dociera mnóstwo informacji. Wiele z nich należy zapamiętać i powiązać z wcześniej zgromadzonymi danymi. Suplementacja ashwagandhy jest przydatna podczas nauki i pracy. Witania ospała wspiera bowiem pamięć i koncentrację, co przekłada się na poprawę funkcji poznawczych. Warto sięgać po nią w okresach wzmożonego wysiłku intelektualnego.

Witania ospała w profilaktyce miażdżycy

Miażdżyca to choroba układu krążenia, w której obserwuje się spadek przepustowości naczyń krwionośnych. Przepływ krwi staje się wówczas utrudniony. Odpowiada za to płytka miażdżycowa, która składa się m.in. z cholesterolu i kolagenu. Stres, niska aktywność fizyczna, dieta bogata w tłuszcze nasycone i trans to czynniki, które sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Gdy pogorszeniu ulega profil lipidowy i wzrasta poziom “złego” cholesterolu LDL, dochodzi do odkładania płytki. Z czasem powiększa ona swoje wymiary, przez co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Ashwagandha normalizuje stężenie cholesterolu i lipidów we krwi, przez co wspomaga profilaktykę miażdżycy.

Ashwagandha i jej właściwości przeciwzapalne

Stan zapalny pomaga zwalczać patogeny, które przedostały się do ustroju. Niestety, towarzyszy też niektórym chorobom autoimmunologicznym. Ashwagandha zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym, przez co wspiera leczenie nieswoistego zapalenia jelit i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Co to ashwagandha wyjaśnia Aura Herbals. Szczegółowe informacje nt. witanii ospałej i jej właściwości znajdziesz na stronie internetowej marki.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI