Autor: Bartłomiej Dzik

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jest ryzyko, jest nadzieja

Niepewność i ryzyko towarzyszą nam cały czas – w sprawach błahych i bardzo ważnych: podczas gry w kręgle, przewidywania wartości indeksu giełdowego czy podejmowania decyzji o małżeństwie. Niezmiennie towarzyszy nam też nadzieja.

Czytaj więcej

Pociągi bez żadnego nadzoru

Dlaczego niektórzy ludzie ryzykownych sytuacji unikają jak ognia, a inni od takich sytuacji uzależniają się? Alpinista George Mallory, pytany po co wspinać się na Mount Everest, odparł: „Ponieważ tam jest”. Czy można zatem uzależnienie od ryzyka motywować walką ze swoją słabością?

Czytaj więcej

W mocy mamony

Pieniądze to dla nas coś więcej niż tylko papierki, które możemy wymienić na potrzebne nam towary. Są tak samo silnym bodźcem jak jedzenie czy seks, wywołują ogromne emocje, kuszą i uzależniają.

Czytaj więcej

ILE JA W JA

Gdyby psychika ludzka była monolitem, nie byłoby problemu z zarządzaniem własnym zachowaniem. Nie można przecież jednocześnie czegoś chcieć i nie chcieć albo uznawać czegoś za nieprawdę i w to wierzyć.

Czytaj więcej

LUBIŁEM, LUBIĘ... POLUBIĘ?

Dlaczego jedne rzeczy sprawiają nam przyjemność, a inne nie - wyjaśnia BARTŁOMIEJ DZIK.

Czytaj więcej

MEANDRY NIECIERPLIWOŚCI

Często żałujemy, że zabrakło nam siły woli, by przezwyciężyć pokusę szybkiej nagrody i zyskać możliwość otrzymania czegoś cenniejszego w odleglejszym czasie. Pokusę szybkiej nagrody przezwycięża BARTŁOMIEJ DZIK.

Czytaj więcej

CZYJĄ MATKĄ JEST NADZIEJA

Niepewność towarzyszy nam cały czas, w interesach i w małżeństwie. Jak wpływa ona na nasze decyzje - zastanawia się BARTŁOMIEJ DZIK.

Czytaj więcej