Zwodniczy umysł
Paweł Ostaszewski, Joanna Dudek-Głabicka Mózg i umysł Charaktery 6/2012
Czasem osaczają nas myśli, które paraliżują nasze działania i wyłączają z życia. Czy można sobie z nimi poradzić? Można - na przykład tak, jak zrobił to bohater filmu „Piękny umysł”. Mentalne upiory można po prostu życzliwie zignorować.
Bohater „Pięknego umysłu”, John Nash, genialny matematyk, noblista, cierpi na schizofrenię. Nawiedzają go halucynacje. Charles jest jego urojonym sublokatorem, Marcee to jego córka, i jeszcze symbolizujący chorobę agent Parcher. Te nieistniejące postacie ciągle towarzyszą matematykowi, pojawiają się nawet podczas uroczystości wręczenia mu Nagrody Nobla. Bohater pokazuje jednak, że z omamami da się żyć. Zauważa, że Marcee mimo upływu lat wciąż pozostaje małą dziewczynką, czyli nie jest rzeczywista. Zamiast koncentrować się na zwidach, bać się czy spierać z nimi, nauczył się życzliwie je ignorować.
W pułapce ruchomych piasków
Steven Hayes, jeden z twórców Terapii Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy, ACT), przywołuje „Piękny umysł” jako przykład ilustrujący istotę tej terapii. W odróżnieniu od wielu tradycyjnych psychoterapii, ACT nie skupia się na redukcji
Tak
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPaweł Ostaszewski, Joanna Dudek-Głabicka
Prof. dr hab. Paweł Ostaszewski jest psychologiem, pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i w Szkole Wyższej psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się psychologią biologiczną oraz analizą behawioralną. Jest współautorem m.in. Analizy zachowania od A do Z oraz terapii behawioralnej dzieci z autyzmem.
Joanna Dudek-Głębocka jest psychologiem, psychoterapeutą i dietetykiem. Należy do polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej oraz Association for Contextual Behavioral Science. Przeszła szkolenia z ACT w Parmie i Berlinie. Pomaga osobom z zaburzeniami odżywiania, otyłością, depresją i zaburzeniami lekowymi.