Zostań Wege! Pomóż zwierzętom, pomóż planecie, pomóż sobie

Materiały PR

Już od prawie 20 lat Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva! pomaga zwierzętom na terenie całej Polski. Prowadząc różnego rodzaju akcje i kampanie społeczne, wspiera także ochronę środowiska i zdrowy styl życia. Co łączy te wszystkie zagadnienia?

Nasza rzeczywistość zmieniła się niemalże z dnia na dzień. Niedawno media przekazywały smutne wieści o pożarach w Australii. Wiele razy słyszeliśmy o kryzysie klimatycznym. Teraz doszedł do tego paraliżujący wiele dziedzin ludzkiej aktywności stan pandemii, która prawdopodobnie miała swój początek na tzw. mokrym targu w Wuhan, na którym w koszmarnych warunkach przetrzymywane są zwierzęta różnych gatunków. Wymienione problemy zmuszają nas do ponownej refleksji nad stosunkiem współczesnego człowieka do środowiska. Musimy zapytać samych siebie: czy instrumentalne podejście do otaczających nas zasobów naturalnych i istot, z którymi dzielimy miejsce na Ziemi, nie powinnno się w końcu zmienić? Nadszedł czas, w którym nie jest to już tylko kwestia etyki, ale też naszego przetrwania. Co możemy zrobić, jeśli chcemy, by coś się w końcu zmieniło? Podpisywać petycje, brać udział w protestach, naciskać na polityków i przedsiębiorców, by wybierali rozwiązania ekologiczne i etyczne... A na co dzień?

POLECAMY

Odpowiedzią świadoma konsumpcja

Od początku działalności Fundacja Viva! zajmowała się nie tylko opieką nad bezdomnymi kotami, psami i innymi gatunkami zwierząt. Aktywiści podkreślali często, że powinniśmy zwracać uwagę na los zwierząt wykorzystywanych w chowie przemysłowym. Szczególnie dzisiaj nie powinniśmy w ogóle wspierać hodowli krów, świń czy kur, która przybrała intensywny charakter oparty na maksymalnym wyzysku.
Coraz więcej badań pokazuje, że to właśnie ta gałąź przemysłu pochłania bardzo duże ilości wody i emituje ogromne ilości dwutlenku węgla, tworząc olbrzymi ślad węglowy i przyczyniając się do pogłębiania kryzysu klimatycznego. To kolejny argument, by kupować produkty roślinne.
Jest jeszcze jedna ważna zaleta: dieta roślinna jest zdrowa! Poleca ją WHO jako w pełni bezpieczną, a nawet sprzyjającą walce z niektórymi chorobami cywilizacyjnymi. Ostatnio także polscy immunolodzy z PAN zachęcają do stosowania diety opartej na roślinach jako podnoszącej ogólną odporność organizmu.

Białka Ci nie zabraknie

W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje pogląd, że mięso i nabiał są nam potrzebne do życia. Tymczasem światowe organizacje zajmujące się zdrowiem (w tym WHO) głoszą coś całkiem przeciwnego. Dieta roślinna nie tylko jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na substancje niezbędne do życia, ale też może przyczynić się do walki z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca, miażdżyca czy otyłość. Dawne kontrowersje dotyczące białka zostały rozwiane. Naukowcy jednogłośnie potwierdzają, że wszystkie aminokwasy egzogenne (niezbędne do syntezy białek) znajdziemy w produktach roślinnych. Nie musimy również, jak uważano jeszcze do niedawna, łączyć w każdym posiłku wielu różnych źródeł białka, aby uzyskać tzw. białko pełnowartościowe. Wystarczy, że zadbamy o urozmaicenie całodniowego jadłospisu, który będzie zawierać produkty z pięciu grup: zbóż, roślin strączkowych, warzyw, owoców, orzechów i nasion.

Jedyny składnik, który powinno się suplementować na diecie roślinnej, to witamina B12. Nie znajdziemy jej w produktach roślinnych. Spirulina czy chlorella, często promowane jako źródło witaminy B12, zawierają tylko jej nieaktywne analogi, które mogą maskować ewentualny niedobór. Należy więc przyjmować witaminę w tabletkach, najlepiej w postaci cyjanokobalaminy. Wybór suplementów, w różnych dawkach w zależności od potrzeb, jest bardzo duży. Warto zauważyć, że wiele gotowych produktów dla wegetarian i wegan jest wzbogacanych o wit. B12, jednak nie są to wystarczające ilości i suplementacja jest naprawdę konieczna.

Najlepiej co jakiś czas sprawdzać poziom mikroelementów i witamin w naszym organizmie, by mieć pewność, że odpowiednio się odżywiamy.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości, zastanów się, jak problem dostępu do białka rozwiązują zwierzęta roślinożerne? Oczywiście każdy gatunek ma inny metabolizm, ale układ pokarmowy wielu naszych krewnych z rzędu naczelnych, którzy odżywiają się roślinami, jest bardzo podobny do naszego.

Mit kotletów sojowych

Jeśli jesteś już wege, pewnie nie raz słyszałeś: Od jak dawna nie jesz mięsa? To co ty jesz? Ciągle kotlety sojowe?

Soja zawdzięcza popularność dużej ilości wysokowartościowego białka. Zawiera pełen komplet aminokwasów egzogennych w proporcjach dobrych dla ludzkiego organizmu. Czy to znaczy, że tylko ona może zapewnić nam potrzebne materiały do budowy białek? Otóż nie. Prawie wszystkie wysokobiałkowe produkty roślinne mają pełen zestaw aminokwasów egzogennych tylko w różnych proporcjach. Łącząc różne produkty takie jak warzywa strączkowe, orzechy i zboża, dostarczamy organizmowi wszystkich potrzebnych aminokwasów. Czy wiesz, że wśród roślin zawierających duże ilości białka obok strączkowych wymieniane są sezam i siemię lniane?

Poza ilością białka ważna jest też jego przyswajalność. Pod tym względem przydatny okazuje się tzw. skorygowany wskaźnik strawności aminokwasów białek (PDCAAS), który pokazuje nie tylko skład danego białka, ale też jego strawność. Tu białka roślinne wypadają całkiem dobrze, szczególnie jeśli poddamy je właściwej obróbce takiej jak gotowanie, rozdrabnianie czy namaczanie w wodzie (na przykład fasoli przed gotowaniem).

Bogactwo świata roślin zaskakuje i zachwyca. Wystarczy, żebyśmy jedli różnorodnie, pamiętając szczególnie o roślinach wysokobiałkowych, świeżych owocach i warzywach.

Nie wiesz, jak skomponować smaczną i zdrową dietę? Zapoznaj się z programem Zostań Wege!

----------------------------------

Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt – Viva! została zarejestrowana 19 czerwca 2000 roku. W 2006 roku Viva! uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Od 2012 roku prowadzi schronisko w Korabiewicach. Od początku działalności Fundacja koncentrowała się na promowaniu praw zwierząt i opieki nad zwierzętami, a także na zagadnieniach ochrony środowiska i promocji diety roślinnej. Ratuj konie, Antyfutro, Białe kłamstwa to tylko niektóre z kampanii Fundacji, która działa na terenie całej Polski dzięki 16 lokalnym grupom aktywistycznym i 26 prozwierzęcym. Każdego roku Viva! pomaga tysiącom zwierząt poprzez karmienie, leczenie, adopcje, interwencje w przypadkach znęcania się oraz kampanie społeczne. Środki na działalność Fundacja pozyskuje głównie z 1% podatku i darowizn. Prowadzi także akcję Wielcy Małym, własny sklep internetowy oraz sieć telekomunikacyjną Viva! Mobile. Ty też możesz pomagać zwierzętom!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na: www.viva.org.pl

Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/fundacjaviva/

Czas epidemii jest bardzo trudny nie tylko dla nas, ale też dla zwierząt. Dla nich oznacza mniejszą liczbę opiekunów w schroniskach, problemy w dostawie karmy i leków, mniej lekarzy w klinikach, czasami konieczność pozostania pod opieką obcej osoby. Pamiętaj o nich w tym trudnym momencie.

Przekaż darowiznę tu: https://viva.org.pl/pomoz_nam_dzialac_na.html

Przekaż 1% tu: http://www.1procent.viva.org.pl/

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI