Dołącz do czytelników
Brak wyników

Materiały PR

27 kwietnia 2020

Zostań Wege! Pomóż zwierzętom, pomóż planecie, pomóż sobie

56

Już od prawie 20 lat Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva! pomaga zwierzętom na terenie całej Polski. Prowadząc różnego rodzaju akcje i kampanie społeczne, wspiera także ochronę środowiska i zdrowy styl życia. Co łączy te wszystkie zagadnienia?

Nasza rzeczywistość zmieniła się niemalże z dnia na dzień. Niedawno media przekazywały smutne wieści o pożarach w Australii. Wiele razy słyszeliśmy o kryzysie klimatycznym. Teraz doszedł do tego paraliżujący wiele dziedzin ludzkiej aktywności stan pandemii, która prawdopodobnie miała swój początek na tzw. mokrym targu w Wuhan, na którym w koszmarnych warunkach przetrzymywane są zwierzęta różnych gatunków. Wymienione problemy zmuszają nas do ponownej refleksji nad stosunkiem współczesnego człowieka do środowiska. Musimy zapytać samych siebie: czy instrumentalne podejście do otaczających nas zasobów naturalnych i istot, z którymi dzielimy miejsce na Ziemi, nie powinnno się w końcu zmienić? Nadszedł czas, w którym nie jest to już tylko kwestia etyki, ale też naszego przetrwania. Co możemy zrobić, jeśli chcemy, by coś się w końcu zmieniło? Podpisywać petycje, brać udział w protestach, naciskać na polityków i przedsiębiorców, by wybierali rozwiązania ekologiczne i etyczne... A na co dzień?

Odpowiedzią świadoma konsumpcja

Od początku działalności Fundacja Viva! zajmowała się nie tylko opieką nad bezdomnymi kotami, psami i innymi gatunkami zwierząt. Aktywiści podkreślali często, że powinniśmy zwracać uwagę na los zwierząt wykorzystywanych w chowie przemysłowym. Szczególnie dzisiaj nie powinniśmy w ogóle wspierać hodowli krów, świń czy kur, która przybrała intensywny charakter oparty na maksymalnym wyzysku.
Coraz więcej badań pokazuje, że to właśnie ta gałąź przemysłu pochłania bardzo duże ilości wody i emituje ogromne ilości dwutlenku węgla, tworząc olbrzymi ślad węglowy i przyczyniając się do pogłębiania kryzysu klimatycznego. To kolejny argument, by kupować produkty roślinne.
Jest jeszcze jedna ważna zaleta: dieta roślinna jest zdrowa! Poleca ją WHO jako w pełni bezpieczną, a nawet sprzyjającą walce z niektórymi chorobami cywilizacyjnymi. Ostatnio także polscy immunolodzy z PAN zachęcają do stosowania diety opartej na roślinach jako podnoszącej ogólną odporność organizmu.

Białka Ci nie zabraknie

W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje pogląd, że mięso i nabiał są nam potrzebne do życia. Tymczasem światowe organizacje zajmujące się zdrowiem (w tym WHO) głoszą coś całkiem przeciwnego. Dieta roślinna nie tylko jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na substancje niezbędne do życia, ale też może przyczynić się do walki z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca, miażdżyca czy otyłość. Dawne kontrowersje dotyczące białka zostały rozwiane. Naukowcy jednogłośnie potwierdzają, że wszystkie aminokwasy egzogenne (niezbędne do syntezy białek) znajdziemy w produktach roślinnych. Nie musimy również, jak uważano jeszcze do niedawna, łączyć w każdym posiłku wielu różnych źródeł białka, aby uzyskać tzw. białko pełnowartościowe. Wystarczy, że zadbamy o urozmaicenie całodniowego jadłospisu, który będzie zawierać produkty z pięciu grup: zbóż, roślin strączkowych, warzyw, owoców, orzec...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy