Żeby stres mniej dokuczał

Wstęp

Stres dotyka ludzi bez względu na rasę, wiek, płeć, zawód i doświadczenie życiowe. Wywołać może go wszystko - to, co dla jednej osoby jest podniecającym wyzwaniem, dla innej stanowi krzywdę, stratę, zagrożenie. Dlatego warto znaleźć sposoby na stres.

Najczęstsze skutki poddawania się stresowi to rozchwianie emocjonalne, boleśnie napięte mięśnie, nieprzynoszące pożądanych rezultatów schematyczne i obsesyjne działania. Pojawiają się różnorodne problemy ze skórą, snem i seksem, nazywane przeze mnie ŻMIJĄ albo 3S. Zaczyna chorować najsłabszy dla danej osoby układ organizmu: krwionośny, oddechowy, pokarmowo-wydalniczy. Izolujemy się lub zachowujemy agresywnie, psując dobre dotychczas relacje z ludźmi. Niekiedy wpadamy w depresję lub załamujemy się nerwowo. W końcu – kiedy stres nie spotyka się z żadnym kontratakiem – dochodzi do osłabienia bariery immunologicznej, a z czasem do fizycznych uszkodzeń organizmu, czyli tzw. choroby psychosomatycznej.

Jak sobie pomóc

Spośród różnych technik relaksacji warto wybrać dla siebie takie, które polubimy i którym jednocześnie ufamy, że pomogą. Opór i sceptycyzm powodują bowiem wysłanie do organizmu dwóch sprzecznych sygnałów: „spróbuję” i „to na pewno nic nie da”. Bezsensowne wydaje się już na wstępie blokowanie skuteczności działania dowolnej techniki antystresowej. Pamiętajmy również, że aby odczuć ulgę w napięciu, trzeba najpierw skoncentrować się na tym, co robimy dla własnej relaksacji. Na przykład uwagę można skupiać dosłownie na wszystkim, np.: na dużej czarnej kropce na arkuszu papieru, na płomieniu świecy, na własnym rytmicznym oddechu, sęku w ścianie czy wzorze na dywanie.
Oto pierwsza część przeglądu niektórych technik antystresowych (następne w kolejnych numerach „Psychologii w Szkole”).

Oddech przeponowy

Wyprostuj się w pozycji siedzącej lub stojącej. Spróbuj lekko rozluźnić mięśnie, także te poniżej talii. Mocno nabierz jak najwięcej powietrza przez nos. Wyobraź sobie, że jest ono błękitne – łatwiej będzie ci śledzić drogę wdychan...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI