Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Zdolni zawsze potrzebni

0 429

Uzdolnieni uczniowie mogą osiągać znaczące sukcesy lub stać się niespełnionymi geniuszami. Co o tym decyduje?

Katarzyna Moskal jest studentką V roku psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Odbywa staż w Wydawnictwie Charaktery.

Dzieci, które pod względem możliwości intelektualnych znacznie przewyższają swoich rówieśników, często są wycofane i trzymają się na uboczu – wynika z różnych badań. Co więcej, ponieważ nie mają trudności z opanowaniem materiału, zwykle nauczyciele poświęcają im mniej czasu niż pozostałym uczniom. System edukacji także bardziej koncentruje się na wspieraniu uczniów mających trudności, niż na inwestowaniu w utalentowanych. Według dr. Harrisona J. Kella z Vanderbilt University panuje nawet przekonanie, że zdolne dzieci nie potrzebują żadnej pomocy.

Franz J. Monks oraz Irene H. Ypenburg w książce Jak rozpoznać uzdolnione dziecko piszą o „niespełnionych geniuszach”. To młodzi ludzie, u których istnieje wyraźna rozbieżność między zdolnościami a osiąganymi wynikami, spowodowana tzw. czynnikami pozaintelektualnymi, jak samoocena czy motywacja zewnętrzna. Choć jak pisał Antoni Czechow: „niezadowolenie z siebie to podstawa każdego prawdziwego talentu”, wyniki badań dotyczące uczniów zdolnych niezmiennie wskazują ogromne znaczenie wysokiej samooceny w realizacji uzdolnień. Nieocenioną rol...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy