ZAOPIEKUJ SIĘ SOBĄ

Wstęp

Dla wielu z nas poszukiwanie wrażeń, przyjemności bądź zadowolenia z siebie bywa trudne do pogodzenia z bezpieczeństwem.Czego brak ludziom, którzy z własnej woli szkodzą sobie, choć wcale nie chcą tego robić.

Zapytani, czy działamy na własną szkodę, zapewne zaprzeczylibyśmy kategorycznie. Tymczasem coraz powszechniej spotykamy różne formy szkodzenia samemu sobie. Odnieść można wrażenie, że dla wielu z nas poszukiwanie przyjemności, wrażeń bądź zadowolenia z siebie bywa trudne do pogodzenia z bezpieczeństwem. Nasuwa się pytanie, czy jest to kwestia okoliczności, braku odpowiednich nawyków i umiejętności, impulsywności, czy też złych decyzji. W codziennym życiu dziesiątki razy stajemy wobec wyboru działań o różnym stopniu ryzyka i różnych kosztach dla zdrowia i życia. Większość z nas, mając możliwość przewidywania potencjalnych skutków swoich zachowań, waży możliwe zyski i straty, dzięki czemu osiąga cele, zachowując przy tym pewien poziom koniecznego bezpieczeństwa. Zdarza się, że od czasu do czasu efekt jest inny niż oczekiwany i pojawiają się nieprzewidziane i niechciane koszty w postaci porażek, uszczerbku na zdrowiu, czy nawet zagrożenia życia. Wynika to zazwyczaj z losowości zdarzeń lub z prostych błędów kalkulacji.

Czasem wszakże ludzie z własnej woli, choć mają możliwość wyboru i dysponują wiedzą o możliwych zagrożeniach, decydują się na podejmowanie działań, mimo iż prawdopodobieństwo ich negatywnych konsekwencji jest znaczne. Innym razem w ogóle nie uwzględniają tych zagrożeń, działając bezrefleksyjnie i odruchowo. Co więcej, postępują tak na tyle często i w tak wielu różnych sytuacjach, że skłonni jesteśmy mówić o względnie trwałej tendencji czy zagrażającym zdrowiu stylu funkcjonowania. Co sprawia, że mając dostęp do wiedzy o negatywnych skutkach swoich zachowań, nie korzystają z niej, ignorują, unieważniają?
Odpowiedzi jest wiele, bo wiele jest przyczyn takiego zachowania. Pomijam stosunkowo rzadkie przypadki, gdy ktoś mniej lub bardziej świadomie pragnie sobie szkodzić i wybiera określone zachowanie właśnie dlatego, że powoduje ono cierpienie czy porażkę. Systematyczne narażanie się na niebezpieczeństwo bywa wówczas ukrytą formą samokarania, samounicestwiania albo tendencji samobójczych, wynikającą z nienawiś...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI