Zalety nostalgii

Mózg i umysł Praktycznie

Badania naukowe pokazują, że zwrot ku przeszłości może być zdrowszy, niż nam się wydaje.

Słowo „nostalgia” pochodzi z języka greckiego od słów: nostos, które oznacza powrót do domu i algos, oznaczającego ból. Z perspektywy historycznej z nostalgią wiążą się negatywne skojarzenia. Oryginalnie, pojęcie to odnosi się do silnej tęsknoty za domem odczuwanej przez osoby odseparowane od swoich rodzin i przyjaciół przez bardzo długi czas. Z psychiatrycznego punktu widzenia nostalgia postrzegana była jako stan silnej potrzeby powrotu do wcześniejszej fazy rozwojowej.
Choć współcześnie nostalgia kojarzy się nieco lepiej – obecnie definiowana jest jako „sentymentalna tęsknota za przeszłością”, powszechnie występująca i rzadko będąca przyczyną patologii – wciąż budzi mieszane uczucia. Najnowsze badania pokazują, że nostalgia może być bardziej pozytywna niż negatywna i może nawet poprawiać nasze funkcjonowanie.

POLECAMY

1. Nostalgia poprawia humor: Nostalgię często wyzwalają negatywne emocje takie jak samotność czy smutek, jednak osoby jej doświadczające, opisują ją jako raczej przyjemne uczucie. Nostalgia pomaga podnieść się ze smutku i czyni go łatwiejszym do zniesienia. W eksperymentach naukowych, podczas których u badanych wzbudzano uczucie nostalgii (poprzez opisanie nostalgicznego wspomnienia), uczestnicy zgłaszali większe poczucie zadowolenia i bezpieczeństwa w porównaniu z osobami, które opisywały wydarzenia o innym zabarwieniu emocjonalnym. Choć nostalgiczni badani zgłaszali także występowanie negatywny emocji, jednak te pozytywne przeważały w ich samopoczuciu podczas badania. Pozytywne uczucia pojawiają się szczególnie wtedy, gdy koncentrujemy się na tym, co zyskaliśmy, niż co straciliśmy. Przykładowo, gdy wspominamy ukochanego dziadka, możemy skupić się na wspaniałych chwilach, które razem przeżyliśmy, a gdy myślimy o swojej...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI