Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

28 czerwca 2016

Zachowania, które mylimy z depresją

18

Poszukujemy wyjaśnienia zjawisk, których nie rozumiemy lub takich, które nie mieszczą się w przyjętych przez nas kryteriach. W ten sposób w zdrowych zachowaniach, doszukujemy się czasem objawów depresji. Oto kilka przykładów:

1. Izolacja. Niektórzy ludzie lubią przebywać sami. Różne są tego powody. W ten sposób ładują swoje baterie introwertycy; niektórzy wolą poczytać ciekawą lekturę, podumać zamiast przebywać nieustannie w towarzystwie. Jeszcze inni mogą unikać spotkań w grupach ze względu na doświadczenia z przeszłości. Izolacja może, ale nie musi, oznaczać depresji.

2. Dojrzałość. Osoby zachowujące się dojrzale jak na swój wiek są często oceniane jako pesymistyczne, zbyt poważne, młodzi – starzy lub właśnie depresyjni.

3. Zdystansowanie. Reakcje ludzi na to samo wydarzenie mogą być skrajnie różne. Jednych niemal wszystko zachwyca, rozczula, skłania do przemyśleń, innych trudno poruszyć najbardziej wzruszającymi gestami. Zanim ocenimy taką osobę jako depresyjną pomyślmy, że być może to po prostu jej natura.

4. Wylewność. Osoby wylewne, nie kryjące się z emocjami są oceniane jako optymistyczne, a te mniej wylewne, zamknięte – jako depresyjne, pesymistyczne. To nie oznacza, że ci drudzy nie mają bogatego życia emocjonalnego lub że są nieczuli albo nieustannie smutni.

5. Irytacja. Irytacja towarzyszy depresji...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy