Zachowania, które mylimy z depresją
Poszukujemy wyjaśnienia zjawisk, których nie rozumiemy lub takich, które nie mieszczą się w przyjętych przez nas kryteriach. W ten sposób w zdrowych zachowaniach, doszukujemy się czasem objawów depresji. Oto kilka przykładów:

1. Izolacja. Niektórzy ludzie lubią przebywać sami. Różne są tego powody. W ten sposób ładują swoje baterie introwertycy; niektórzy wolą poczytać ciekawą lekturę, podumać zamiast przebywać nieustannie w towarzystwie. Jeszcze inni mogą unikać spotkań w grupach ze względu na doświadczenia z przeszłości. Izolacja może, ale nie musi, oznaczać depresji.
2. Dojrzałość. Osoby zachowujące się dojrzale jak na swój wiek są często oceniane jako pesymistyczne, zbyt poważne, młodzi – starzy lub właśnie depresyjni.
3. Zdystansowanie. Reakcje ludzi na to samo wydarzenie mogą być skrajnie różne. Jednych niemal wszystko zachwyca, rozczula, skłania do przemyśleń, innych trudno poruszyć najbardziej wzruszającymi gestami. Zanim ocenimy taką osobę jako depresyjną pomyślmy, że być może to po prostu jej natura.
4. Wylewność. Osoby wylewne, nie kryjące się z emocjami są oceniane jako optymistyczne, a te mniej
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów