Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

10 sierpnia 2016

Zaburzenia psychiczne u nastolatków - rady dla rodziców

173

Problemy związane z burzliwym okresem dojrzewania pojawiają się zwykle niespodziewanie, a zaskoczeni rodzice nastolatków nie zawsze potrafią sobie z nimi poradzić. Próba zrozumienia kłopotów, z jakimi borykają się nasze dzieci jest konieczna, by im pomóc.

Zwykle, gdy rodzice dostrzegą, że ich dziecko powoli wchodzi w okres dojrzewania do dorosłości, czują się wystraszeni i przytłoczeni tym, co może ich czekać. Robią wszystko, by wychować je na mądrego i zdolnego człowieka, jednocześnie doszukując się potencjalnych problemów i zagrożeń związanych z zaburzeniami psychicznymi - stanów depresyjnych i lękowych. Kluczem do tego, by nie dać się zwariować jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: jaka jest różnica pomiędzy humorzastym i wybuchowym nastolatkiem, a młodym człowiekiem - zbyt wystraszonym i odosobnionym, by wyjść z własnego pokoju. Oto cztery fakty związane z zaburzeniami lękowymi , które każdy rodzic oraz rodzina nastolatka powinna poznać, by w porę ruszyć z pomocą - albo niepotrzebnie nie panikować.

1. Odczuwanie niepokoju jest powszechne u nastolatków
Początki stanów lękowych lub innych problemów psychicznych pojawiają się u młodych osób z zaskakującą częstotliwością. Badania przeprowadzone przez National Institute of Mental Health wyraźnie pokazują, że jeden na czterech nastolatków w wieku od 13 do 18 lat cierpi na tego typu przypadłości. To naturalne, że rodzice czują się przejęci dzieckiem, które wykazuje symptomy nadmiernego strachu,czy niecierpliwości - bo takie właśnie są objawy. Należy jednak zrozumieć, że nie mamy do czynienia z odosobnionym i dziwnym przypadkiem wychowawczym - wiele rodzin jest w takiej samej sytuacji. Poza tym poprzez natychmiastowe rozpoczęcie szukania sposobu, by pomóc swojemu dziecku nabywamy na przyszłość zdolności radzenia sobie z tego typu problemami, które mogą się powtarzać w ciągu całego okresu dojrzewania - albo u kolejnego dziecka.

2. Nie traktuj tego, jak „przejściową fazę”
Bardzo łatwo jest przegapić problem i zakwalifikować pojawiające się zaburzenia w mentalności dziecka, jako „kolejną fazę’, przez którą musi przejść nastolatek, by stać się dojrzałym i niezależnym człowiekiem. A tych „faz”, jak wiadomo bywa dość dużo...Bagatelizując wszystkie niepokojące sygnały wysyłane przez młodego człowieka nikomu tak naprawdę nie robimy przysługi - ani sobie ani swojemu dziecku, które może przecież nie rozumieć tego, co się z nim dzieje. Musimy zacząć traktować nastolatka poważnie - jego myśli i emocje także - by móc zaoferować mu pomoc i ochronić przed niepotrzebnym bólem powodowanym stanami lekowymi i depresyjnymi.

3. Pomoc to nie konieczność aplikowania dziecku tabletek
Jeśli twój nastolatek daje sygnały, że cierpi na pewne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym - nie panikuj. Masz mnóstwo o...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy