Zaburzenia psychiczne u nastolatków - rady dla rodziców

Rodzina i związki

Problemy związane z burzliwym okresem dojrzewania pojawiają się zwykle niespodziewanie, a zaskoczeni rodzice nastolatków nie zawsze potrafią sobie z nimi poradzić. Próba zrozumienia kłopotów, z jakimi borykają się nasze dzieci jest konieczna, by im pomóc.

Zwykle, gdy rodzice dostrzegą, że ich dziecko powoli wchodzi w okres dojrzewania do dorosłości, czują się wystraszeni i przytłoczeni tym, co może ich czekać. Robią wszystko, by wychować je na mądrego i zdolnego człowieka, jednocześnie doszukując się potencjalnych problemów i zagrożeń związanych z zaburzeniami psychicznymi - stanów depresyjnych i lękowych. Kluczem do tego, by nie dać się zwariować jest poszukanie odpowiedzi na pytanie: jaka jest różnica pomiędzy humorzastym i wybuchowym nastolatkiem, a młodym człowiekiem - zbyt wystraszonym i odosobnionym, by wyjść z własnego pokoju. Oto cztery fakty związane z zaburzeniami lękowymi , które każdy rodzic oraz rodzina nastolatka powinna poznać, by w porę ruszyć z pomocą - albo niepotrzebnie nie panikować.

1. Odczuwanie niepokoju jest powszechne u nastolatków
Początki stanów lękowych lub innych problemów psychicznych pojawiają się u młodych osób z zaskakującą częstotliwością. Badania przeprowadzone przez National Institute of Mental Health wyraźnie pokazują, że jeden na czterech nastolatków w wieku od 13 do 18 lat cierpi na tego typu przypadłości. To naturalne, że rodzice czują się przejęci dzieckiem, które wykazuje symptomy nadmiernego strachu,czy niecierpliwości - bo takie właśnie są objawy. Na...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI