Zaburzenia erekcji - czym są i jak leczyć?

Materiały PR

Problem z erekcją dotyczy około 40% Polaków po 50. roku życia. Zdolność organizmu do osiągnięcia wzwodu warunkują czynniki fizjologiczne oraz psychologiczne. Potencjalnych przyczyn dolegliwości jest cała masa - trafne zlokalizowania wpływa na skuteczność podjętego leczenia. Rodzaj terapii również nie jest przypadkowo, bowiem uzależniony jest od przyczyny powodującej zaburzenia erekcji oraz stanu zdrowia pacjenta.

Problem z erekcją dotyczy około 40% Polaków po 50. roku życia. Zdolność organizmu do osiągnięcia wzwodu warunkują czynniki fizjologiczne oraz psychologiczne. Potencjalnych przyczyn dolegliwości jest cała masa - trafne zlokalizowania wpływa na skuteczność podjętego leczenia. Rodzaj terapii również nie jest przypadkowo, bowiem uzależniony jest od przyczyny powodującej zaburzenia erekcji oraz stanu zdrowia pacjenta.

POLECAMY

Czym są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji określają niezdolność do osiągnięcia bądź utrzymania wzwodu. Aby zrozumieć sedno problemu i przejść do leczenia, należy w pierwszej kolejności poznać przyczynę. Zrozumienie problemu ma na celu uświadomienia złożoności dolegliwości oraz buduje świadomość postępowania podczas obranej ścieżki terapii.

Problem ze wzwodem może być związany z trybem życia bądź też złym stanem zdrowia - chorobami. W takim przypadku w pierwszej kolejności pacjent rozpoczyna od zmiany nawyków życiowych oraz wyleczenia dolegliwości będącej czynnikiem osłabiającym wzwód.

Źródło: https://vitalmedica.pl/erekcja-pod-lupa-jak-zapobiegac-zaburzeniom-wzwodu

Co powoduje zaburzenia erekcji?

Osiągniecie erekcji to proces bardziej złożony niż nam się wydaje. Bierze w nim udział mózg, układ hormonalny, nerwy, mięśnie oraz naczynia krwionośne. Fakt, ten sprawia, że problem z działaniem, któregokolwiek z tych elementów wpływa na jakość życia seksualnego. Choroby wpływające na osłabienie erekcji:


• cukrzyca,
• nadciśnienia,
• nadwaga,
• choroba Parkinsona,
• choroba Alzhaimera,
• choroba Peyroniego,
• choroby tarczycy,
• zespół metaboliczny,
• niedobór testosteronu.

Zaburzenia erekcji mogą być powodowane lub intensyfikowane przez wszelkie dolegliwości na tle psychiki. Zaliczamy do nich depresje, stany lękowe, choroby psychiczne czy problemy w związku. W takim przypadku niezbędna może okazać się pomoc terapeuty.

Przyczyną problemów ze wzwodem mogą być również inne czynniki, takie jak:


• starzenie się organizmu,
• brak aktywności fizycznej,
• niezdrowe odżywianie,
• nałogi oraz nadmierne korzystanie z używek,
• stosowane środki farmakologiczne.

Ograniczenie lub wyeliminowanie używek, zmiana sposobu odżywania oraz aktywność fizyczna stanowią elementy zapobiegające impotencji. Prewencyjne podejście pozwoli Ci przedłużyć okres aktywności seksualnej. Wiele chorób cywilizacyjnych powstaje właśnie przez niewłaściwy tryb życia. Następstwem tych chorób są między innymi problemy o podłożu seksualny.

Metody leczenia zaburzeń wzwodu

Leczenia zaburzeń erekcji dostosowuje się do przyczyny powstałego problemu. Niekiedy wystarczy jedynie zmiana nawyków życiowych, aby mężczyzna na powrót cieszył się udanym życiem seksualnym. Kiedy jednak przyczyną są choroby chroniczne lub też dolegliwości na tle psychiki leczenia staje się nieco trudniejsze.

Środki farmakologiczne

Najbardziej rozpowszechnioną metodą jest leczenia za pomocą leków. W tym celu wykorzystuje się inhibitory PDE-5, przyjmowane na około godzinę przed planowanym stosunkiem seksualnym. Skuteczność leczenia ocenia się jako zadowalającą w 7 na 10 przypadków. Na tym się jednak na szczęście nie kończy, bowiem w przypadku części pacjentów przeciwskazania eliminują z tej formy leczenia.

Nieodłącznym elementem stosowania środków farmakologicznych są możliwe skutki uboczne. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi są:


• ból głowy,
• uczucie zatkanego nosa,
• ból mięśni,
• zaczerwienienia twarzy,
• rozstrój żołądka oraz nudności.

Terapia testosteronowa

Spadek poziomu testosteronu może prowadzić do powstawania problemów ze wzwodem. W celu sprawdzenia poziomu tego hormonu niezbędne są badania krwi. Jeśli lekarz wskaże testosteron jako przyczynę dolegliwości, rozpocznie terapię uzupełniającą poziom hormonu. Opcjonalnie można połączyć leczenie hormonalne z jednoczesnym zastosowaniem środków PDE-5.

Urządzenia próżniowe

Urządzenia próżniowe potocznie nazywane pompkami do penisa, mogą być niezwykle pomocne w poprawie życia seksualnego. Aparaty próżniowe stanowią alternatywę dla leczenia farmakologicznego - najczęściej są stosowane przez pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjmować leków.

Na około 30 minut przed planowanym stosunkiem mężczyzna rozpoczyna sesję przy użyciu urządzenia wytwarzającego próżnię. Podciśnienie panujące wewnątrz przyrządu prowadzi do zwiększenia napływu krwi do ciał jamistych członka prowadząc do osiągnięcia wzwodu.

Pacjenci u których po sesji z użyciem pompki członek szybka opada, mogą stosować pierścienie erekcyjne. Ucisk członka u jego podstawy zapobiega odpływowi krwi. Badania wskazują, że aparaty próżniowe cechują się wysoką skutecznością (60-80%) przy stosunkowo niskim ryzyku występowania skutków ubocznych.

Suplementy

Suplementy wspomagające potencję najczęściej bazują na ekstraktach roślinnych z dodatkiem witamin i minerałów. Ich popularność uzasadniona jest niską ceną oraz łatwą dostępnością. Niestety stosowanie tych produktów nie przynosi tak szybkiej poprawy jak w przypadku leków na receptę czy aparatów próżniowych.

Zaletą natomiast jest niska inwazyjność - przyjmując suplement zgodnie z zaleceniami producenta ryzyko skutków ubocznych jest niewielkie. Pigułki ziołowe polecane są dla mężczyzn, którzy miewają sporadyczne problemy ze wzwodem lub też nie mogą stosować leków na receptę. Również w przypadku środków bez recepty należy przyjmowanie skonsultować z lekarzem.

Kiedy udać się do lekarza?

Niniejszy artykuł stanowi zaledwie bazę informacyjną, która nie zwalnia Cię od wizyty lekarskiej. Leczenie na własną rękę może być nieskuteczne prowadząc do nasilenia stresu oraz pogłębienia problemu. Lekarz jest osobą, która pomoże znaleźć przyczynę oraz dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Sporadyczne problemy ze wzwodem nie są niczym dziwnym. Okresowy stres czy wymęczenie po ciężkim dniu naturalnie osłabiają erekcję. Kiedy jednak regularnie nie jesteś zdolny do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego należy jak najszybciej zlokalizować przyczynę problemu oraz podjąć stosowane leczenie.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI