Zabroniony dotyk
Dorota Sawicka Zdrowie i choroby
Przemocy seksualnej wobec dzieci często dopuszczają się osoby, które dziecko zna i którym ufa: znajomi, członkowie rodziny. Jak je przed tym uchronić? Jak rozpoznać sygnały wskazujące, że dziecko może być molestowane?

DARIA JĘCZMIŃSKA: Akcja #MeToo pokazała, że wiele osób doświadczyło molestowania i przemocy seksualnej już w dzieciństwie. Jak częste jest to zjawisko?
DOROTA SAWICKA: Ze statystyk policyjnych wynika, że co roku prowadzi się w Polsce około dwóch tysięcy postępowań dotyczących kontaktów seksualnych z dzieckiem. Ta liczba od dekady się nie zmienia. Coraz więcej natomiast jest spraw związanych z rozpowszechnianiem pornografii z udziałem dzieci, a także nakłanianiem nieletnich przy użyciu nowych technologii do kontaktów seksualnych. Rośnie liczba młodych pacjentów – ofiar nadużyć seksualnych, przyprowadzanych do psychologa lub psychiatry zwykle przez matkę lub ojca. Wygląda na to, że rodzice i nauczyciele mają coraz większą świadomość, czym są takie nadużycia i jak bardzo zakłócają rozwój dziecka. Niestety, zdarza się, że niektórzy rodzice
Jakich
Przem
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówDorota Sawicka
jest psychiatrą, seksuologiem i psychoterapeutą. Kieruje Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Pro Autism, a także pracuje w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii. Zajmuje się diagnozą i leczeniem zaburzeń psychicznych osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży.