Zabawy w detektywów

Wstęp

Gry fabularne są dobrym sposobem na to, aby zachęcać dzieci do niekonwencjonalnego myślenia, analizowania faktów, łączenia ich w sensowne całości.

tekst Jarosław Cieśla

Jarosław Cieśla, pedagog z wykształcenia, jest autorem wielu gier, rebusów i łamigłówek, publikowanych w czasopismach i książkach. Opracowuje również labirynty i gry przygodowe w terenie.

Coraz większą popularnością cieszą się edukacyjne gry planszowe: integrują, przekazują wiedzę, służą poprawie różnych umiejętności (np. liczenia czy czytania), pozwalają też na bezpośrednią rywalizację. Jednak są takie gry, w których na pierwszy rzut trudno znaleźć coś innego niż rozrywkę – to gry fabularne, a w szczególności detektywistyczne. Nic bardziej mylnego. Gracze wkraczają bowiem w tajemniczy, często nierealny świat, w którym mogą być dowolnymi bohaterami. Takie oderwanie od rzeczywistości jest rodzajem relaksu. Poza tym gry fabularne rozwijają wyobraźnię, logiczne myślenie i kreatywność, uczą pracy w grupie, rozwijają umiejętność kojarzenia faktów, myślenia oraz szybkiego reagowania na różne sytuacje.

POLECAMY

Na początek proponuję „Śledztw...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI