Wytrwale do celu

Wstęp

Michał zaczął uczyć się hiszpańskiego, ale już po kilku lekcjach postanowił zrezygnować. "Słomiany zapał, brak ci silnej woli" - powiedziała mama. Jednak kiedy Michał, pochłonięty składaniem wspaniałego odrzutowca, kategorycznie odmówił pójścia z rodzicami do cioci, mama stwierdziła, że uparł się jak osioł. Innym znów razem opowiadała przyjaciółce, jak to syn, z podziwu godnym uporem, wstaje codziennie wcześnie rano, żeby przed szkołą uprawiać jogging. Czy Michał ma silną wolę?

W rozumieniu psychologicznym wola jest elementem inteligencji emocjonalnej człowieka, zdolnością do świadomego, celowego i wytrwałego kierowania swoim postępowaniem mimo niepowodzeń oraz do podejmowania decyzji o realizowaniu lub zaniechaniu określonych działań i zachowań. O człowieku, który potrafi realizować wytyczone cele i radzi sobie z pojawiającymi się po drodze przeszkodami, mówimy, że ma silną wolę. Brak silnej woli jest w społecznym odbiorze objawem słabości.
Zdaniem Katarzyny Floryan, psychologa, silna wola nie ma charakteru uniwersalnego. Można ją mieć w jednej dziedzinie życia (np. w przestrzeganiu zdrowego stylu życia) i zupełnie nie mieć w innych (np. w poszerzaniu wiedzy). Przykład Michała wydaje się potwierdzać tę tezę. Rodzice, określając postępowanie swego dziecka, często używają zamiennie terminów „silna wola” i „upór” – w zależności od tego, czy to postępowanie jest zgodne z celami stawianymi i aprobowanymi przez nich samych.
Można powiedzieć, że silna wola jako cecha jest wypadkową rodzicielskiego systemu wychowawczego i predyspozycji osobowościowych, z jakimi dziecko przyszło na świat. Zastanówmy się wię...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI