WYJAŚNIANIE NIEWYJAŚNIONEGO

Wstęp

Można mieć wątpliwości, czy gwiazdy kierują naszym życiem, ale sztuka ta udaje się astrologom - twierdzi JERZY SIUTA.

W ciągu ostatniej dekady liczba osób wierzących w astrologiczne przepowiednie  wzrosła o kilka procent - dowodzi niedawny sondaż Instytutu Gal-lupa. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się rubryki astrologiczne w czasopismach, portale internetowe związane z astrologią i wydawnictwa książkowe z tej dziedziny. Na brak dochodów nie mogą narzekać astrolodzy. Zawsze znajdą się chętni do spojrzenia w przyszłość. Niektórzy uważają, że rozpoczęcie działalności ich firmy w dniu wskazanym przez astrologa gwarantuje powodzenie w interesach.

Często się mówi, że psychologia nie uznaje astrologii. Sprawa jest bardziej złożona. Część psychologów wykorzystuje osiągnięcia astrologii w praktyce terapeutycznej. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że ulegają oni takim samym złudzeniom, jak osoby, które psychologii nie studiowały.

Chodzi tu o pragnienie wyjaśniania zachowań przy pomocy kilku względnie prostych przyczyn, gotowych schematów, które rzekomo mają pasować do wszystkich osób urodzonych w tych samych - ogólnie mówiąc - warunkach. Nie biorą oni pod uwagę faktu, że „wiedza" astrologiczna nie ma żadnych podstaw ani w astronomii, ani w fizyce. Do-nald H. McBurney, psycholog z Uniwersytetu w Pittsburghu, podkreśla, że astrologia jest pseudonauką, gdyż formułowane na jej gruncie przewidywania ludzkich losów nie zmieniły się od co najmniej tysiąca lat, mimo iż w tym czasie znacznie się rozwinęła nasza wiedza z zakresu...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI