Wybieramy wannę – która będzie najlepsza?

Materiały PR

Współcześnie oferta producentów wanien i akcesoriów jest naprawdę szeroka. Oznacza to, że możemy wybierać spośród modeli o wielu różnych kształtach, stylach, jak również różnych materiałów wykorzystywanych do ich produkcji. I choć kabiny prysznicowe w dalszym ciągu nie wychodzą z mody, to właśnie wanna jest miejscem prawdziwego odprężenia i relaksu, który pozwoli zregenerować siły po męczącym i długim dniu.

Współcześnie oferta producentów wanien i akcesoriów jest naprawdę szeroka. Oznacza to, że możemy wybierać spośród modeli o wielu różnych kształtach, stylach, jak również różnych materiałów wykorzystywanych do ich produkcji. I choć kabiny prysznicowe w dalszym ciągu nie wychodzą z mody, to właśnie wanna jest miejscem prawdziwego odprężenia i relaksu, który pozwoli zregenerować siły po męczącym i długim dniu.

POLECAMY

W sytuacji, w której rozważyliśmy wszelkie „za i przeciw” dostępnych na rynku możliwości, a wybór padł na wannę, wówczas należy skupić się przede wszystkim na jej parametrach technicznych.

Wielkość łazienki

Podstawowym i najważniejszym kryterium jest wielkość łazienki, jak również jej ustawność. To właśnie między innymi dlatego wanna prostokątna jest jednym z najchętniej wybieranych modeli, ponieważ daje możliwość ulokowania jej przy jednej ze ścian, w rogu, czy też we wnęce. Szeroki wybór rozmiarów pozwoli nam dopasować jej wielkość zarówno do niewielkiej łazienki znajdującej się w bloku, jak i dużych przestrzeni w domach jednorodzinnych.

Wzrost domowników też ma znaczenie!

Wannę należy dobierać przede wszystkim pod kątem wzrostu domowników. Zazwyczaj przyjmuje się, że osobie o wzroście 170 cm będzie wystarczać wanna o długości powyżej 150 cm. W nieco mniejszych wnętrzach istnieje możliwość zamontowania wanny narożnej asymetrycznej, która pozwoli na zaoszczędzenie cennego miejsca. Należy także zwrócić uwagę na wnętrze wybranej przez nas wanny. Obecnie wielu producentów posiada w swojej ofercie specjalne, profilowane konstrukcje, poduszki, podparcia pleców, jak również wanny z hydromasażem oraz innymi udogodnieniami mającymi pozytywny wpływ na komfort kąpieli.

Prostokątna? Owalna?

Decydując się na zakup wanny należy rozważyć również jej kształt. Proste kształty doskonale odnajdą się szczególnie w przypadku zabudowania wnęki pomieszczenia dłuższym bokiem wanny. Drugi, dłuższy bok zostaje wówczas zamaskowany specjalnym panelem frontowym, bądź też obłożony mozaiką. Tego typu wannę można także dostawić do rogu wnętrza pozostawiając zarówno front, jak i jeden bok wolne. Należy jednak zastanowić się, czy prostokątny róg nie będzie przeszkadzał domownikom w poruszaniu się po łazience.

Wanna asymetryczna

Innym rodzajem wanien są wanny asymetryczne. Ich różnorodność daje możliwość stworzenia przestrzeni łazienkowej, która będzie w 100% dopasowana do naszych potrzeb. Wanny asymetryczne mogą być wnękowe lub też narożne. Bardzo często nabyć je można na planie trapezu lub też trójkąta prostokątnego.

Co równie istotne, możemy wybierać spośród wersji lewych oraz prawych, co jest bardzo wygodne. Standardowe wymiary wanien asymetrycznych wahają się między 140 a 180 cm długości oraz między 75 a 110 cm szerokości. Dobrym pomysłem może okazać się także zakup wanien symetrycznych narożnych, które cechują się równą długością boków. W tym przypadku również front wanny może występować w formie prostych linii lub też w formie łuku. Choć tego typu wanny zajmują nieco więcej przestrzeni, to w dalszym ciągu znajdują szerokie grono nabywców.

Wanny wolnostojące i przyścienne

Innym typem wanien są wanny owalne przyścienne oraz wanny wolnostojące, mające kształt prostokąta lub elipsy, które przeznaczone są do salonów kąpielowych. Te ostatnie przybierają wiele różnych kształtów, dzięki czemu jest w czym wybierać. Należy jednak pamiętać, że takie wanny wymagają o wiele większej przestrzeni, by w całej okazałości mogły zdobić dane wnętrze. Najczęściej umieszcza się je, jako punkt centralny danego pomieszczenia.

Warto również wiedzieć, że na rynku nabyć można również specjalne wanny „wpuszczane” w podłogę. Ich montaż wymaga jednak dość dużej przestrzeni oraz właściwej konstrukcji podłogi lub stropy. O tego typu rozwiązaniu trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu i pamiętać, że wanny i akcesoria powinny iść ze sobą w parze, aby łazienka była przytulna, komfortowa i po prostu... nasza!


Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI