Wsparcie psychologiczne w leczeniu niepłodności

Materiały PR

Zarówno sama diagnoza, jak i leczenie niepłodności mogą być dla pary źródłem silnego stresu. Dlatego tak ważne jest, aby mogła ona otrzymać profesjonalne, psychologiczne wsparcie. Kiedy najlepiej zgłosić się po pomoc i na czym ona polega?

Coraz więcej par ma problem z niepłodnością

POLECAMY

Niepłodność stwierdza się po upływie roku regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych, kiedy to para nie może zajść w ciążę. Jeśli również sami zmagacie się z podobnym problemem, to nie warto zwlekać i najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty. Ponieważ im wcześniej postawiona zostanie diagnoza i rozpocznie się leczenie, tym szybciej będziecie mogli cieszyć się z upragnionego macierzyństwa. Szacuje się, że na świecie już co szósta para w wieku reprodukcyjnym jest niepłodna, a tylko w naszym kraju jest ich przeszło 1,5 miliona!

Niepłodność w równym stopniu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn (po 45 procent). W przypadku pań, jej przyczyną jest najczęściej zaburzenie jajeczkowania, na które wpływ mają zaburzenia hormonalne (spowodowane np. chorobami tarczycy lub zespołem policystycznych jajników), nieprawidłowości anatomiczne (np. w budowie jajowodów) lub endometrioza. Kobiety często zapominają także, o tym, że ogromny wpływ na ich płodność ma wiek, przy czym drastycznie obniża się ona po ukończeniu przez nie 35 roku życia. Natomiast w przypadku mężczyzn za niepłodność najczęściej odpowiada zła jakość nasienia.

Kiedy wsparcie psychologa jest niezbędne?

Wsparcie psychologiczne w leczeniu niepłodności jest potrzebne, ale wyłącznie wtedy gdy para czuje, że chce z niego skorzystać. Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Jednak dla większości osób, zmierzenie się z problemem niepłodności, to ogromne wyzwanie, któremu często towarzyszą trudne emocje i obawy. Dlatego tak ważne jest, aby na każdym etapie starań o dziecko, można było skorzystać z pomocy doświadczonych psychologów. Ponieważ dzięki pozytywnym efektom wsparcia psychologicznego, szansa na zajście w ciąże wzrasta nawet o 30 procent!
Leczenie niepłodności może mieć różny przebieg. Czasami zdarza się, że dopiero po kilku podejściach do inseminacji lub in vitro, udaje się nie tylko uzyskać, ale również utrzymać ciążę. Więc cały proces starania się o dziecko, może trwać nawet miesiące, czy lata, co stanowi dla pacjentów ogromne, psychiczne obciążenie.

Przeciągające się leczenie niepłodności, nie tylko wywołuje złość i rozczarowanie, ale może być także przyczyną depresji. Dlatego tak ważne jest wsparcie psychologa, który pomoże parom odzyskać emocjonalną równowagę oraz poprawi ich wzajemne stosunki. Pacjenci podczas takich wizyt nauczą się przede wszystkim tego, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, komunikować się oraz w jaki sposób pracować nad trwałością swojego związku.

Jakie są formy wsparcia psychologicznego w leczeniu niepłodności?

Niepłodność dotyka wszystkich aspektów życia człowieka i im dłuższy jest proces jej leczenia, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia poczucia izolacji oraz pogorszenia się poziomu funkcjonowania psychospołecznego obojga partnerów. Jak wynika z badań, ponad 40 procent kobiet leczących się z powodu niepłodności ma depresję, a aż 86 procent z nich uskarża się na lęk i niepokój. Skorzystanie ze wsparcia psychologicznego od początku procesu jej leczenia, przyczynia się do złagodzenia skutków i poprawy funkcjonowania psychicznego pacjentów.

Zarówno metody leczenia niepłodności jak i pomocy psychologicznej w tym czasie, mogą być różne. Przy czym, bardzo ważne jest, aby były one zgodne ze współczesnymi standardami całościowej i humanistycznej opieki medycznej, bazującej na nowoczesnej wiedzy naukowej oraz współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Trzeba również uwzględnić to, że na każdym etapie leczenia niepłodności mogą pojawić się inne problemy emocjonalne, reakcje i konflikty. Dlatego też, wsparcie psychologa może mieć różne formy. Przykładowo w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA - www.klinikainvicta.pl, pacjenci mogą skorzystać z interwencji kryzysowej, konsultacji, porady oraz terapii psychologicznej, które mają umożliwić osiągnięcie optymalnego poziomu funkcjonowania.

Leczenie niepłodności to trudny okres, który może stanowić wyzwanie dla wielu związków. Dlatego też warto w tym czasie skorzystać ze wsparcia psychologicznego, dzięki któremu partnerzy, nie tylko poradzą sobie lepiej z własnymi problemami i emocjami, ale również zwiększą swoje szanse na zostanie rodzicami.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI